Mitologia Jana Parandowskiego opublikowana w 1924 roku stała się lekturą formacyjną dla kolejnych pokoleń polskich uczniów. Jest stale obecna w kanonie lektur i kulturze polskiej. Mimo wielości nowszych opracowań mitologii Gregów i Rzymian, to właśnie książka Parandowskiego, określanego mianem Alchemika Słowa, jest tą, którą czytelnicy kojarzą najbardziej. Setna rocznica wydania jest dla na pretekstem, nie tylko do wnikliwszej analizy mitów, ale też do szerszego spojrzenia na obecność antycznych odniesień w naszej kulturze. Kultura starożytnych Greków i Rzymian jest fundamentem tradycji śródziemnomorskiej a jej znajomość podstawą edukacji literackiej, filozoficznej i artystycznej. Celem edukacyjnego projektu jest przypomnieniem, bądź uświadomieniem tego faktu, przybliżeniem młodym odbiorcom zagadnień związanych z szeroko pojętą kulturą antyczną oraz popularyzacja czytelnictwa. W ciągu pięciu miesięcy odbędzie się 37 wydarzeń przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale również dla całych rodzin.
Projekt zakłada:
- realizację spotkań z autorami współczesnych opracowań mitów, zarówno wersji skierowanych do najmłodszych czytelników, jak i do starszych uczniów,
- spotkania eksperckie:z kultury antycznej i z językoznawcą,
- warsztaty literackie, archeologiczne, architektoniczne, artystyczne i komiksowe, których celem jest nauka poprzez doświadczanie, zabawę i działania kreatywne,
- konkursy: graficzny na mem oraz na przebranie lub atrybut postaci z mitów,
- mityczny piknik rodzinny,
- spektakl teatralny „Mity albo jak zostałem Heraklesem”.
Projekt edukacyjny „Mity – świat cały w nich ukryty”jest skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jedno z wydarzeń będzie adresowane do całych rodzin, na które również jesteśmy otwarci. Oferta dla każdej z nich będzie odpowiednio dostosowana do wieku i wrażliwości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.