Szukamksiazki.pl – Dane pochodzą z bibliotek korzystających z systemu katalogowego MAK+, którego twórcą jest Instytut Książki
Europeana – Europeana współpracuje z tysiącem europejskich archiwów, bibliotek i muzeów, aby udostępniać dziedzictwo kulturowe dla nauki i zabawy. Europeana Collections zapewnia dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z doskonałymi narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego czego potrzebujesz.
Katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych
Centrum NUKAT jest oddziałem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie nadzorującym działanie katalogu centralnego NUKAT.
Funkcjonowanie bazy NUKAT i Centrum NUKAT jest finansowane z dwóch źródeł: budżetu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) oraz dorocznie odnawianej dotacji SPUB przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), a koordynowanej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).
Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich – KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT.
FBC – Zbiory polskich instytucji kultury on-line – Zbiory polskich instytucji kultury on-line. Nasza baza liczy już ponad 8,4 milionów obiektów! FBC jest największym polskim dostawcą danych do Europeany.
O FBC – Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o dostępnych on-line zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.
FBC – Czasopisma ze zbiorów polskich instytucji kultury i nauki – Serwis ten oferuje dostęp do kilku tysięcy tytułów czasopism zebranych ze zbiorów wszystkich instytucji dostarczających dane do FBC. Dane w portalu FBC Czasopisma można przeszukiwać na podstawie tytułu i słów kluczowych związanych z tematyką czasopisma, a także filtrować po języku, dacie i miejscu wydania oraz źródłowej bibliotece cyfrowej. Więcej informacji na temat portalu można znaleźć w prezentacji pt. „Nowe usługi Federacji Bibliotek Cyfrowych sieci PIONIER”, wygłoszonej przez panią Aleksandrę Nowak z PCSS w dniu 11 września 2017 r. w czasie konferencji INFOBAZY 2017.
Polona – to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w Polonie zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Witrtualna Biblioteka Nauki – (wymaga rejestracji). Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i realizowany w większości przez ICM. W ramach WBN kupowany jest dostęp do zasobów na serwerach wydawców w ramach corocznie odnawianych licencji, ale duża część zasobów jest na bieżąco archiwizowana na serwerze Infona w ICM, który zapewnia możliwość bezterminowego korzystania z archiwów w przypadku czasowej lub trwałej utraty dostępu do serwerów wydawców, w szczególności w przypadku niekontynuowania licencji.
The European Library – Stworzony w odpowiedzi na potrzeby społeczności badaczy na całym świecie, nasz portal umożliwia szybki i łatwy dostęp do zbiorów48 europejskich bibliotek narodowych i wiodących bibliotek akademickich.
Bielefeld Academic Search Engine – BASE (Bielefeld Academic Search Engine) jest jedną z największych na świecie wyszukiwarek dokumentów naukowych wolno dostępnych w internecie (Open Access). Jej administracją zajmuje się Biblioteka Uniwersytecka w Bielefeldzie w Niemczech.
Google Books – Google Książki –
Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) – Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) to system informacji prawnej redagowany przez zespół specjalistów w Ośrodku Informatyki Kancelarii Sejmu. ISAP jest częścią Systemu Informacyjnego Sejmu.
Baza ISAP zawiera opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. (Dz.U. 2017 poz. 1523), w wydawnictwach urzędowych: Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, wydawanych przez Rządowe Centrum Legislacji.
Otwarta nauka – Informacje o ruchu otwartej nauki w Polsce i na świecie oraz o projektach otwartej nauki realizowanych w ICM
BUW – Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
EMIS – Pełne teksty pism matematycznych – mirror Europejskiego Matematycznego Serwisu Informacyjnego (po angielsku)
iSybislaw – Bibliograficzna baza danych językoznawstwa slawistycznego prowadzona przez Instytut Slawistyki PAN
ResearchGate.net – Międzynarodowa sieć akademicka i bezpłatna platforma udostępniania prac naukowych (po angielsku) (wymaga logowania)