Prowadząca pokazuje ukryte napisy na murach

21 września 2024 r. na Skwerze Dessau, przy Fontannie Chłopca z Łabędziem rozpoczął się spacer,  organizowany w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie : Śladami Gleiwitz…

Tym razem mniej znane oblicze Gliwic odkryła przed uczestnikami Małgorzata Makowska z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Uczestnicy przespacerowali  się ulicami Gliwic, poszukując ukrytych śladów Gleiwitz, wciąż możliwych do odnalezienia we współczesnej przestrzeni miejskiej. Pani Małgorzata zapoznała uczestników z nieoczywistą, a niejednokrotnie zapomnianą historią naszego miasta, odszyfrowując wyłaniające się spod warstw tynku dawne reklamy, a także oznaczenia handlowe, które zachowały się na fasadach kamienic. Spacerujący śledzili ozdobnie zapisane inicjały, mówiące wiele o właścicielach budynków, a także zaglądali w zaułki oraz podwórza, poszukując śladów po dawnych przedsiębiorstwach, czy restauracjach. Spacer pozwolił spojrzeć uczestnikom na Gliwice z zupełnie odmiennej perspektywy i nakłonił do samodzielnych poszukiwań śladów dawnych Gleiwitz. Spacer był tłumaczony na Polski Język Migowy.

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skwer Dessau, Fontanna Chłopca z Łabędziem, Stare Miasto
21 września 2024 r.