Michał Rusinek i Agnieszka Zientarska – prowadząca spotkanie

Spotkanie z Michałem Rusinkiem, znanym literaturoznawcą, pisarzem i byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej przyciągnęło licznych miłośników literatury i języka polskiego. Tematem przewodnim były zawiłości polskiej mowy, a Rusinek, jak zawsze, potrafił w fascynujący sposób opowiedzieć o skomplikowanych aspektach naszego języka. W rozmowie z Agnieszką Zientarską nasz gość opowiedział m.in. o znaczeniu metafor, problemach w komunikowaniu się, antytezie, feminatywach i genderyzacji języka. Obecnie zmiany w języku zachodzą bardzo szybko, ale są też ogromne potrzeby w tym zakresie. Rada Języka Polskiego, której Rusinek jest członkiem, pracuje nad neutralnością języka, tak by nikt nie czuł się wykluczony w języku, którym się posługuje. Nie zabrakło oczywiście językowych anegdot i zabawnych przykładów z życia codziennego i literatury. Michał Rusinek zauważył, że język żyje i nieustannie się rozwija, wchłaniając nowe słowa i zwroty. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące zarówno specyficznych problemów językowych, jak i ogólnych zagadnień związanych z językoznawstwem. Na zakończenie wielu z nich skorzystało z okazji, aby zdobyć autograf i zamienić kilka słów z autorem.

Podczas spotkania zapewnione było tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.

23 maja 2024 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024″.