Spotkanie było w kawiarni, Leszek Jodliński i goście

Za nami kolejne wyjątkowe wydarzenie w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Sobotni deszcz nie przeszkodził nam w spotkaniu z Leszkiem Jodlińskim, musieliśmy tylko zmodyfikować plany i podziwiać Dom Tekstylny Weichmanna z okien pobliskiej kawiarni. Na trasie spaceru miał znaleźć się także budynek dawnego Teatru Victoria oraz kamienice na Rynku, ale opowieść naszego znamienitego Przewodnika przeniosła nas tam w czasie i przestrzeni.  Pasjonujące historie o gliwickim przedsiębiorcy Adamie Weichmannie i współpracującym z nim architekcie Robercie Krafcie ilustrowane były licznymi zdjęciami wnętrz, reklam i dokumentów z lat 20. XX wieku. Wiemy już, że Weichmann był nie tylko nowoczesnym biznesmenem, ale także wizjonerem świadomym zmieniającego się świata. Sprowadził do Gleiwitz wielu wybitnych twórców, którym zlecał realizacje projektów. Ściśle współpracował z Kraftem, który zaprojektował wnętrza Teatru Victoria i był twórcą nowatorskich domów z miedzi, składanych z części w ciągu 24 dni. Dziękujemy wszystkim dzielnym uczestnikom, którzy nie przestraszyli się pogody oraz Panu Leszkowi Jodlińskiemu za arcyciekawą lekcję historii naszego miasta. Czekamy na następne!

Spacer był tłumaczone na polski język migowy.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 września 2024 r.