Widok ogólny na spotkanie tłum młodzieży i Juliusz Pielichowski, a ekranie wyświetlany jest slajd o Emilii Dickinson

Z okazji Światowego Dnia Poezji zorganizowaliśmy dla młodzieży spotkanie poświęcone poezji amerykańskiej w języku angielskim.

Naszym gościem był Juliusz Pielichowski – tłumacz, poeta, krytyk, znawca i wielbiciel poezji amerykańskiej. Ta nietypowa lekcja literatury i języka składała się z dwóch części. W pierwszej poznaliśmy bogactwo i różnorodność poezji amerykańskiej od jej skromnych początków i debiutu Anne Bradstreet w 1650 roku, przez twórczość purytańskich kolonistów, do współczesnych głosów odzwierciedlających kulturalną, społeczną i polityczną tkankę narodu. Wysłuchaliśmy we wspaniałej interpretacji „Kruka” – najsłynniejszy wiersz Edgara Allana Poe oraz jeden z utworów „barda demokracji” Walta Whitmana, czy modernistyczną „The red wheelbarrow”. Wiemy już czym był renesans Harlemu, Beat Generation, Black Arts Movement czy New York School i kto kryje się pod hasłem „poeci przy kominku”. Rzecz jasna nie zabrakło największych i najbardziej znanych nazwisk – H.D. Thoreau, Emily Dickinson, Roberta Frosta, Elizabeth Bishop, T.S Eliota, Ezry Pound’a, Allena Ginsberg’a, Jacka Kerouac, Sylvii Plath, czy wreszcie współczesnych noblistów – Boba Dylana i Louise Glück. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy – licealiści poznali wiersz Emily Dickinson „The Soul selects her own Society” i jego trzy różne tłumaczenia na język polski. Interpretowali wspólnie oryginał i dyskutowali o jego najlepszym spolszczeniem. Śmiało wyrażali swoje opinie i dzielili się osobistymi odczuciami. Dziękujemy nie tylko Juliuszowi Pielichowskiemu za wspaniałe i inspirujące zajęcia, ale także uczennicom i uczniom LO I i LO VII w Gliwicach za zaangażowanie, wnikliwe uwagi i zainteresowanie poezją.

10 kwietnia 2024 r.