Na ekranie wyświetla się film

Wtorkowe spotkanie z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją zgromadziło wielu miłośników jego twórczości, a także gliwickich Kresowian i ich potomków. Profesor Nicieja jest znanym specjalistą w dziedzinie historii i kultury Kresów Wschodnich, a jego prace, w tym cykl książek „Kresowa Atlantyda”, wniosły wiele do poznania i zrozumienia tej wyjątkowej części historii Polski. Prelekcja, przeplatana dygresjami i anegdotami, ukazała złożony charakter Kresów i ich mieszkańców z akcentem na ich geniusz i przedsiębiorczość.

Podczas spotkania opowiedział o, mającym się ukazać pod koniec września, najnowszym XXI tomie “Kresowej Atlantydy”, w którym opisał Gródek Jagielloński, Kozów i Milatyn oraz galerię niezwykłych postaci, które tworzyły ich dzieje: Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełły, artystów Michała, Piotra i Ryszarda Bajorów oraz Beaty Rybotyckiej, poety Ryszarda Krynickiego, czy rzeźbiarza – Franciszka Duszeńki, twórcy pomnika na Westerplatte. Uzupełnieniem była projekcja filmu „Profesor Nicieja jest jak płetwonurek”, w którym Profesor opowiadał o tym jak historia Kresów zagościła w życiu jego rodziny.

Spotkanie było tłumaczone na polski język migowy.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

10 września 2024 r.