Baner z informacją o warsztatach pisania i opowieści

Prowadzisz profil w mediach społecznościowych, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz?

Warsztaty pisania i opowieści pomogą zrobić ten krok do przodu. Wspólnie zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze. Opowiemy też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówimy dziennikarskie standardy i granice, których się nie przekracza. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.

Obowiązują zapisy: tel. 32 238 26 24 lub instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl

 

Anna Goc – reporterka, współpracowała z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”, obecnie redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Laureatka 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2023), VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. W 2022 r. wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o prawach osób g/Głuchych. Autorka książki reporterskiej „Głusza” (wydawnictwo Dowody) oraz wywiadu z ks. Adamem Bonieckim „Boniecki. Rozmowy o życiu” (wydawnictwo Znak).

Marcin Żyła – zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, autor reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2. mln uchodźców z Sudanu Południowego. Na początku XXI w. w państwach b. Jugosławii był świadkiem powojennych przemian i drogi do niepodległości Kosowa. Od 2020 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata.

  • Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
    Termin: 9 września 2023, w godzinach od 10.30 do 17.30

 

Plakat z informacją o warsztatach pisania i opowieści