Baner z informacją o Tetralogii Gliwickiej

Horst Bienek – niemieckojęzyczny Ślązak, poeta, pisarz, publicysta, tłumacz i reżyser filmowy. Urodził się 7 maja 1930 roku w Gliwicach, jako szóste dziecko w rodzinie robotnika kolejowego i nauczycielki muzyki. Swoje rodzinne miasto musiał opuścić w 1946. Kolejny etap życia związał go z Niemcami Wschodnimi. W 1951 opublikował pierwsze utwory poetyckie i rozpoczął naukę w mistrzowskiej klasie u Bertolda Brechta. W tym samym roku został aresztowany przez służby bezpieczeństwa i skazany na 25 lat ciężkiej pracy w Workucie. Zwolniony w wyniku amnestii w 1955 osiedlił się w Niemczech Zachodnich. Pobyt w gułagu zaowocował powieścią „Cela” (1969). Rok później wyreżyserował film o tym samym tytule. W latach 1972-82 powstały kolejne tomy Tetralogii Gliwickiej. Na Śląsk mógł pojechać dopiero w 1987 roku, co zaowocowało książką „Podróż w krainę dzieciństwa”. Przez wiele lat kierował Wydziałem Literatury w Bawarskiej Akademii Sztuki w Monachium. Zmarł 7 grudnia 1990 roku.

W 2020 roku obchodziliśmy dwie rocznice związane z pisarzem Horstem Bienkiem – 90. rocznicę urodzin, a 7. grudnia minęło 30 lat od jego śmierci. Z tej okazji powstał audiobook „Pierwsza polka” Horsta Bienka, pierwsza część „Tetralogii Gliwickiej”, do tej pory dostępna tylko w formie książki. Lektorem audiobooka jest Klaudiusz Kaufmann, który zaprojektował również jego okładkę oraz wybrał muzykę w wykonaniu śląskiego kwartetu smyczkowego Altra Volta.

Nagranie zostało  sfinansowane przez Bibliotekę Instytutu Goethego w Warszawie.

Słuchaj:

Horst Bienek „Wrześniowe światło”, część 1, rozdziały 1-14 – audiobook. Czyta: Klaudiusz Kaufmann

Horst Bienek „Wrześniowe światło”, część 2, rozdziały 15-31 – audiobook. Czyta: Klaudiusz Kaufmann

Horst Bienek „Pierwsza polka”, część 1, rozdziały 1-19 – audiobook. Czyta: Klaudiusz Kaufmann

Horst Bienek „Pierwsza polka”, część 2, rozdziały 20-34 – audiobook. Czyta: Klaudiusz Kaufmann

Horst Bieniek „Czasu bez dzwonów”, część 1, rozdziały 1 – 22 – audiobook. Czyta Klaudiusz Kaufmann:

Horst Bieniek „Czasu bez dzwonów”, część 2, rozdziały 23 – 44 – audiobook. Czyta Klaudiusz Kaufmann:

 

cześć 2.

Klaudiusz Kaufmann – pochodzący ze Śląska aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, który od debiutu w niemiecko-polskiej inscenizacji „Romea i Julii” w nadgranicznym Schwedt nad Odrą stale pojawia się w produkcjach obydwu krajów. Wśród nich m.in: „Hochzeitspolka”, „Jak pokochałam gangstera”, „Korona królów”, „Erynie”, „Masuren-Krimi”, „WESEלE” czy „Pfarrer Braun”. Od 2015 występuje jako Wiktor Król w niemiecko-polskim „Polizeiruf 110/Telefon 110” Z olbrzymiej ilości dubbingowanych przez aktora filmów na szczególną uwagę zasługuje „Madagaskar”, gdzie jego głosem przemawia zebra Marty. Od maja 2015 roku prowadzi pisanego po śląsku bloga kulinarnego „Chop w kuchni”.

 

Kwartet Smyczkowy Altra Volta – jeden z najbardziej wszechstronnych zespołów wykonujący muzykę klasyczną, współczesną, filmową, folkową, rozrywkową i improwizowaną. Kwartet powstał w 1998 r. w Katowicach. Tworzą go skrzypkowie: Jacek Dzwonowski i Leszek Sojka (od 2022 Jacek Heczko), altowiolistka Aleksandra Marko-Lech, wiolonczelista Michał Lech – absolwenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zespół gościł na scenach koncertowych i festiwalowych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Watykanie, Szwajcarii, Słowacji, Turcji, Litwie, Białorusi, Holandii, Egipcie, Indiach, Sri Lance i Chinach.