Dzieci imprezują podczas wydarzenia "Tajemniczy ogród"

Za nami pierwsze cztery tygodnie roku szkolnego, biblioteczne półki z lekturami szkolnymi zaczęły świecić pustkami, lecz za oknem pogoda iście wakacyjna! To właśnie ona zainspirowała nas do przygotowania podsumowania cyklu spotkań przyrodniczo-literackich „W tajemniczym ogrodzie”, na który składało się  5 spotkań skierowanych do dzieci. Jego celem było rozbudzenie dziecięcej ciekawości, ale również popularyzacja czytelnictwa, a przede wszystkim dobra zabawa na świeżym powietrzu, kontakt z naturą i kreatywna twórczość. Punktem wyjścia do realizacji każdego ze spotkań było zetknięcie świata nauki – w tym przypadku matematyki i ekologii, ze światem fantazji – literatury. Wspólnym mianownikiem była… książka. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Matematyka na zielono”.

Projekt „W tajemniczym ogrodzie” tworzyło pięć tematycznych spotkań: „Nowe życie odpadów” (3 lipca, „Błotne gotowanie” (17 lipca), „Pracowity jak pszczoła” (31 lipca), „Tworzymy zielniki” (14 sierpnia) i „W królestwie kartonu” (28 sierpnia). Każdorazowo spotkaniom towarzyszyła wybrana wcześniej książka z bibliotecznej półki oraz publikacja „Matematyka na zielono”.

Do uczestnictwa w spotkaniach zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami. Była to świetna okazja do zacieśniania rodzinnych i przyjacielskich więzi, nawiązywania nowych znajomości, integracji, dobrej zabawy, a także edukacji. Do współprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy Olgę Sukhanovą, pochodzącą z Kijowa architekt zieleni z wieloletnim doświadczeniem.

Podczas każdego ze spotkań był czas na pielęgnację i obserwację bibliotecznego ogrodu społecznego, gry i zabawy, rozwiązywania zagadek i zadań o tematyce ekologicznej oraz głośne czytanie. W kreatywny sposób przemycaliśmy, nieraz trudne z pozoru, zagadnienia związane z zanieczyszczeniem środowiska, wtórnym wykorzystywaniem surowców, ekologicznym projektowaniem miast czy geometrią i matematyką wokół nas. Odkrywaliśmy nieznane wcześniej ciekawostki wykorzystując do tego atlasy i nowe technologie, tworzyliśmy różne konstrukcje z wielkoformatowych klocków i sprawdzaliśmy ich wytrzymałość, uczyliśmy się czym jest objętość segregując śmieci, braliśmy udział w warsztatach niby-kulinarnych i projektowaliśmy domki dla owadów i zielone miasto.

To były fantastyczne dwa miesiące, a w naszych głowach już rodzą się pomysły na kolejne wakacje!

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
3, 17 i 31 lipca 2023 r.