Uczestnicy słuchają prelekcji, na ekranie wyświetlana jest prezentacja o chimery

Za nami seria świetnych, dwudniowych warsztatów z mitologią w tle, prowadzonych przez instruktorkę z wydawnictwa Buka. Licealiści i uczniowie szkół podstawowych mieli okazję w nieszablonowy, twórczy sposób spojrzeć na mityczne opowieści.

Już sam początek zajęć „W labiryncie Minotaura” był nietypowy. Rozpostarta (dosłownie) nić porozumienia połączyła uczestników warsztatów… komplementami i uważnością na siebie nawzajem. Kto skojarzył nić z historią Ariadny i Tezeusza, jest na dobrym tropie. To ta dwójka mitologicznych bohaterów zainspirowała dzieci do przygotowania pracy plastycznej pokazujących w symboliczny sposób zmagania dobra ze złem.

„Atlas mitycznych hybryd”, drugi z warsztatów, był dla uczniów doskonałą okazją do poznania starożytnych potworów i wyobrażeń o nich. Po wysłuchaniu fragmentów audiobooków z serii „Opowieści z zaczarowanego lasu”, opisujących wygląd mitycznych hybryd w mitach greckich: Pegaza, chimery i gorgony, dzieci przystąpiły do stworzenia atlasu mitologicznych mieszańców.  Pomysłowość i wyobraźnia młodych uczestników warsztatów była zdumiewająca, powstały naprawdę strrraszne stwory.

Warsztat „Sztuka mitu. Mit sztuki”, w którym uczestniczyli licealiści, był popisem myślenia symbolicznego. Zwykła marchewka i odrobina farby pozwoliła stworzyć genialne piktogramy olimpijskich sportowców. Ale to była tylko rozgrzewka. Czerpiąc historii Herkulesa, licealiści stworzyli cztery różne opowieści plastyczne. Prace symboliczne, oszczędne w formie znakomicie oddawały splątane losy Herkulesa. W efekcie powstały swoiste, uwspółcześnione loga mitu.

Dwudniowe warsztaty z wydawnictwem Buka zaowocowały spotkaniem ponad 140 młodych ludzi, serią twórczych prac i przede wszystkim odświeżonym spojrzeniem na mitologię.

Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Mity – świat cały w nich ukryty” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
21-22 listopada 2024 r.

Mity – Atlas mitycznych hybryd (2024.11.21)

Mity – Atlas mitycznych hybryd (2024.11.22)

Mity – Sztuka mitu (2024.11.21)

Mity – Sztuka mitu (2024.11.22)

Mity – W labiryncie Minotaura (2024.11.21)

Mity – W labiryncie Minotaura (2024.11.22)