Baner z informacją o spotkaniu z aktorami

W ramach projektu „Biblioteka łączy” zapraszamy na wieczór poświęcony wybitnym poetom: Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi. Łączyła ich wyjątkowa wieloletnia przyjaźń, utrwalona w listach opublikowanych w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”. Książka była także inspiracją do przygotowania słuchowiska pod tym samym tytułem dla Radia Kraków w opracowaniu i reżyserii Doroty Segdy, które zostało wyróżnione w 2018 r. nagrodą im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków.

 

Podczas gliwickiego spotkania bliżej poznamy historię tej przyjaźni słuchając fragmentów listów czytanych przez Dorotę Segdę oraz Jacka Romanowskiego. Będzie to także okazja do wspólnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi o ich dorobku artystycznym i zawodowym.

 

Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki, od 2016 r. – rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy kina i teatru: Andrzej Wajda: w „Hamlecie IV”  i w „Weselu”, Jerzy Grzegorzewski w „Nocy Listopadowej” i w „Sędziach”, Kazimierz Kutz w „Wujaszku Wani”. Zagrała w filmach i serialach m. in.: „Tato”, „Faustyna”, „Na dobre i na złe”,  „Dziewczyny ze Lwowa”, „Echo serca”. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role: Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” i Małgorzaty w „Fauście”. W 2015 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru i pozostaje w nim do dziś. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Ostatnio możemy go spotkać m.in.: w inscenizacji „Panien z Wilka”.  Zagrał w filmach i serialach: „Śmierć jak kromka chleba”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Blisko coraz bliżej”, „Barwy szczęścia”, „Czas honoru”. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska.

 

Podczas spotkania zapewniamy: tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną.

 

Wydarzenie jest częścią projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

 

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
15 maja 2023 r., godz. 18.00

 

Plakat z informacją o spotkaniu z aktorami