Baner z informacją o spotkaniu
Kiedy: 21.11.2024 | godz. 18:00

Erwin Sówka urodzony w 1936 roku w Giszowcu, syn i wnuk górników, w wieku 16 lat sam pracował już w kopalni. Malarstwem interesował się od dziecka, dlatego po pracy zaczął uczęszczać do koła plastycznego działającego przy Domu Kultury KWK „Wieczorek”, które okazało się pod wieloma względami wyjątkowe. Spotkał w nim Teofila Ociepkę – jedną z najbardziej nieszablonowych postaci polskiej sztuki XX wieku i duchowego przywódcę malarzy amatorów. Na fali zainteresowania Ociepką „odkryta” została cała Grupa Janowska. Najpierw w kraju, potem również za granicą. Erwin Sówka, przez blisko 70 lat tworzył konsekwentnie i z pełną świadomością tego, co i dlaczego maluje i rozumiał malarstwo jako ścieżkę duchowych poszukiwań. Jego ulubionym motywem były przedstawienia ezoterycznych bogiń, wykorzystywał elementy zaczerpnięte z symboliki chrześcijańskiej, a także mitologii indyjskiej. Na wielu obrazach Erwina Sówki oglądamy też miejskie pejzaże Nikiszowca.

Sonia Wilk – teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych. Od przeszło 30 lat bada wszelkie zjawiska związane z szeroko pojętą sztuką nieprofesjonalną (art brut, outsider art, art naif, insta etc.). Jako ekspert w dziedzinie plastyki nieprofesjonalnej zapraszana jest do udziału w sesjach naukowych i konferencjach w Polsce i za granicą. Od 2008 roku jest kierownikiem Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, kustoszem i kuratorem zbiorów.

Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 roku pracuje w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).

Plakat z informacją o spotkaniu