Baner z informacją o spotkaniu literackim
Kiedy: 20.11.2024 | godz. 18:00

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Dawidem Smolorzem, autorem publikacji „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”.

Cmentarze Górnego Śląska skrywają niezwykłą, barwną historię regionu. To miejsca spoczynku, ale też zapomnienia ludzi zasłużonych, którzy mieli ważny wpływ na bieg historii regionu czy nawet Europy i którzy tworzyli dzisiejszy Górny Śląsk. Nie bez przyczyny nasz region nazywany był wielkim tyglem kulturowym. To tu spotykały się i przeplatały wpływy wielu kultur i nacji. To tu żyli obok siebie katolicy, ewangelicy i wyznawcy judaizmu, których ślady możemy wciąż odkrywać. Same nekropolie to często wyjątkowe obiekty i grupy zabytków, pamietające wiele losów, historii i wydarzeń, które odeszły w zapomnienie. To niemi świadkowie dziejów regionu i losów pojedynczych ludzi.

Moderatorem będzie Szymon Szwajger.

Sfinansowano ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, zorganizowane we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej

Plakat z informacją o spotkaniu literackim