Baner z informacją o spotkaniu autorskim
Kiedy: 7.06.2024 | godz. 17:00

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zapraszają na spotkanie z autorami publikacji dr Joanną Lusek oraz Maciejem Droniem – pracownikami Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Książka „Jestem zdrów i w dobrym nastroju” to unikatowa opowieść o czasach minionych, przyjmująca formę nietypowej narracji – zapisków na kartach pocztowych.

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znaleźć można kolekcję ponad 150 pocztówek z czasów I wojny światowej. Kolekcja ta obejmuje korespondencję Franza Samola, (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) z jego dorosłymi już wychowankami– żołnierzami armii pruskiej. Byli podopieczni przesyłają dyrektorowi, jako jedynej bliskiej im osobie, informacje z frontów, lazaretów i ośrodków dla rekonwalescentów.

Zapiski odnalezione na pocztówkach stanowią cenne źródło wiedzy na temat życia żołnierskiego, a także w niezwykle wzruszający sposób podkreślają niezwykle silną więź pomiędzy dyrektorem placówki a jego podopiecznymi.

Podczas spotkania zapewniona jest pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.

Wstęp wolny.

Plakat z informacją o spotkaniu autorskim