Łączy nas pamięć – akcja Żonkile 2024, grafika: kwiat żonkili i tekst o powstaniu w getcie warszawskim
Szczegóły wydarzenia
Kiedy: 22.04.2024 | godz. 11:00 - 26.04.2024 | godz. 11:00

Zapraszamy gliwickie szkoły podstawowe (klasy 1-3 i 4-6) do włączenia się w obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i udziału w 12. edycji akcji Żonkile.

Zachęcamy do udziału w wyjątkowych lekcjach bibliotecznych, przygotowanych na bazie materiałów udostępnionych przez Muzeum POLIN. Lekcje będą realizowane w dniach 22-26 kwietnia 2024 r.

Zainteresowane szkoły udziałem w warsztacie prosimy o kontakt mailowy: edukacja@biblioteka.gliwice.pl

Klasy 1-3 „Pamięć drobinek”

„Pamięć drobinek” to opowiadanie Zofii Staneckiej, napisane z myślą o dzieciach w wieku 6-8 lat, przenoszące nas w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Barwne, bajkowe ilustracje przygotowane przez Aleksandrę Artymowską, rozpoznawalną w Polsce i za granicą twórczynię książek dla dzieci, z pewnością uruchomią wyobraźnię maluchów.

Nasze spotkanie będzie okazją do wspólnej rozmowy na temat pamięci i historii. Podczas warsztatów wysłuchamy opowiadania „Pamięć drobinek”, które będzie pretekstem do rozmyślań i refleksji. Zajęcia zakończy praca plastyczna.

Czas trwania lekcji ok. 60 min.

Klasy 4-6 „Prawdziwi przyjaciele”

Opowiadanie dla dzieci w wieku 10-12 lat Marcina Szczygielskiego pod tytułem „Prawdziwi przyjaciele”,  którego akcja opowiadania dzieje się w pierwszych miesiącach II wojny światowej, choć nie ma w nim opisanych wojennych działań, które mogą kojarzyć z filmów czy opowieści. Opowiadanie zilustrowała Ola Woldańska-Płocińska.

Podczas warsztatów porozmawiamy o losach społeczności żydowskiej w trakcie II wojny światowej. Opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele” będzie punktem wyjścia do rozmyślań i dyskusji na temat świadomości i mechanizmu wykluczenia. Nasze spotkanie zakończy integracja, czyli grupowe tworzenie konfitury – „słoika życzliwości”.

Czas trwania lekcji ok. 60 min.

Wydarzenie trwa od 22 do 26 kwietnia 2024 r., w godz. 11.00