Baner z informacją o spacerze z Leszkiem Jodlińskim
Miejsce wydarzenia: Dom Tekstylny Weichmanna, ul. Zwycięstwa 37
Kiedy: 14.09.2024 | godz. 11:00

Krafft i Weichmann – Partnerstwo Niezwykłe. Z historii przedsiębiorczości i architektury Gliwic w latach 20-tych XX wieku – spacer z Leszkiem Jodlińskim

Spacer pozwoli na poznanie losów tytułowych bohaterów w świetle najnowszych ustaleń badawczych i będzie praktyczną, bo w terenie, prezentacją nowych ustaleń na temat gliwickiego dzieła Ericha Mendelsohna i roli jaką w jego powstaniu zajął Robert Krafft, przybysz z Berlina oraz omówieniem dwóch innych jego realizacji na terenie współczesnych Gliwic.

Przewodnikiem podczas spaceru po Gliwicach będzie Leszek Jodliński – historyk sztuki, ekspert polityk społecznych, urzędnik służby cywilnej. Stypendysta uczelni w Holandii, Niemczech i Japonii. Za dokonania w dziedzinie nowoczesnej promocji dziedzictwa kulturowego laureat Nagrody im. Wojciecha Korfantego 2013. Autor książek: Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska, Gliwiczanie w fotografii odświętnej, Dziennik księdza Franza Pawlara, Gliwickie witraże, Mieszkaniae kawalera. Między imperatywem nowoczesności i gustem własnym inwestora.

Podczas spaceru zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Miejsce zbiórki: budynek przy ulicy Zwycięstwa 37, dawny Seidenhaus Weichmann, godz. 11.00.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat z informacją o spacerze z Leszkiem Jodlińskim