Baner z informacją o wystawie Jana Śliwki

Jan Śliwka urodził się w Gliwicach. Tu ukończył Technikum Łączności. Jego zainteresowania nie skupiały się jednak wyłącznie na elektronice. Od wczesnych lat interesowało go malarstwo. Był artystą samoukiem. Pierwsza wystawa jego prac została zorganizowana w gliwickim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. Za niezwykle wyraziste kolorystyczne, ekspresyjne prace otrzymał wtedy pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie dla plastyków amatorów.

Wyraźne piętno na jego twórczości odcisnęła Grupa Krakowska. W latach 70. stworzył i zaprezentował w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszą cykl biało-czarnych obrazów. Zaprzyjaźnił się wtedy z artystami Piwnicy pod Baranami.

Pasją jego życia stała się rzeźba. A początkiem inicjującym te zainteresowania była praca w teatrze przy budowaniu przestrzennych dekoracji. Tak narodził się pomysł na tworzenie ruchomych rzeźb – eksperymentalnych i surrealistycznych. Prace reagują na bodźce akustyczne muzyki abstrakcyjnej oraz sekwencje tonalne, które odpowiednio dobrał sam twórca lub opracował wspólnie z kompozytorami (m.in. z Krzysztofem Pendereckim).

Oprócz tworzenia rzeźb wciąż malował wielkoformatowe obrazy olejne. Kolory jego prac są niezwykle intensywne. Artysta wypracował swój własny styl: zrywający z zasadami kompozycji. Zdaje się na gest, ruch i przypadek.

Prace Jana Śliwki zostały docenione przez krytyków i miłośników sztuki na całym świecie. Efektem tego są międzynarodowe ekspozycje. Artysta jest laureatem XIV edycji nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w konkursie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej za rok 2006.

Wystawę można oglądać od 16 stycznia do 7 lutego. Ekspozycja skupi się na prezentacji malarstwa i wybranych rzeźb twórcy.

Wernisaż wystawy: 16 stycznia 2025 r., godz. 18.00

Informacje o artyście zostały opracowane na podstawie folderu towarzyszącego XXII Dniom Dziedzictwa Kulturowego. Sylwetkę twórcy zaprezentowała w publikacji Patrycja Gwoździewicz.

 

Plakat z informacją o wystawie Jana Śliwki