Zapraszamy na wystawę z okazji 115. lat Esperanta w Gliwicach przygotowaną przez Polski Związek Esperantystów – oddział Gliwice.
Twórcą języka był warszawski lekarz okulista Ludwik Zamenhof (15.12.1859 – 14.04.1917).
Od dzieciństwa okazywał miłość do języków, sam władał aż ośmioma. W 1873 przenosi się z całą rodziną do Warszawy. Następnie wyjeżdża do Moskwy by studiować medycynę, którą kontynuuje Warszawy. Równocześnie zajmuje się opracowywaniem nowego języka którego nazywa Lingwo Internacia, zbliżonego do obecnego języka Esperanto. W 1887 wydaje pierwszą książkę pod pseudonimem Doktoro Esparanto. Język został przyjęty z wielkim entuzjazmem.
Słownictwo w języku esperanto zaczerpnięto z wielu języków narodowych, (Polak rozumie 20% słówek). Gramatyka jest prosta i bez wyjątków. Logiczny system tworzenia słów zmniejsza znacznie ilość słówek do nauczenia i pozwala na kreatywne tworzenie nowych wyrazów. Ideą ruchu esperanckiego jest poznawanie innych narodów, kultur za pomocą języka esperanto.
Na język esperanto przełożono wiele dzieł literackich i naukowych, wydawane są liczne książki i czasopisma esperanckie.
Grupa gliwickich miłośników języka Esperanto zaczęła się regularnie spotykać od maja 1909 roku w hotelu Viktoria pod przewodniczącym Antona Skorupy. Oddział Polskiego Związku Esperantystów w Gliwicach powstał 12 kwietnia 1962 roku. W tatach 80-tych gliwicki oddział liczył 400 członków. W 1982 powstaje esperancki kabaret Amuzo (Zabawa). W 1987 roku po Światowym Kongresie Esperanta w Warszawie w gliwickim EMPiK-u obchodzono 100 lecie Esperanta. W 1996 r. w Gliwicach odbył się XXVIII Ogólnopolski Kongres Esperantystów, a w 1997 roku została zorganizowana pierwsza Gliwicka Randka Użytkowników i Praktyków Esperanta (GRUPE).
Podczas wernisażu zapewniona jest pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.
Wstęp wolny.