Baner z informacją o wystawie
Szczegóły wystawy
9.11.2023 - 1.12.2023

Dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ – polski artysta plastyk uprawiający artystyczną grafikę cyfrową. Jego działania artystyczne skupione są wokół ekslibrisu i miniatury graficznej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, doktor habilitowany sztuki, profesor w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi pracownię Badań nad Ekslibrisem Współczesnym, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Gliwicach. Członek Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Specjalizuje się w ekslibrisie artystycznym oraz małej formie graficznej. Autor blisko 2500 ekslibrisów i grafik. Ma w dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, USA, Japonii i Kuwejcie. Ekslibrisy K. M. Bąka znajdują się w większości znaczących kolekcji ekslibrisu na świecie (publicznych i prywatnych). Jest laureatem ponad 40 nagród i wyróżnień. W maju br. został również nagrodzony prestiżowym medalem „Walter von Zur Western Medaille przyznanym przez Deutsche Exlibris-Gesellschaft e.V. – DEG za wybitne zasługi dla ruchu ekslibrisowego, dopiero po raz drugi przyznana Polakowi.

„- W moich pracach nie znajdzie się teorii socjologicznych, nadmiernej psychologii – a jeśli ktoś je dostrzega – jego sprawa. Mnie interesuje tylko emocja, metafora, tajemnica. Nie lubię w sztuce oszustwa”.

Plakat z informacją o wystawie