Baner z informacją o wystawie
Szczegóły wystawy
20.09.2023 - 31.10.2023
Wernisaż wystawy: 28.09.2023 | godz. 17:00

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Michała Zygmunta, muzyka, łowcy dźwięków, społecznika zaangażowanego w sprawy rzek.

Michał Zygmunt wiosną 2023 roku wyruszył w niezwykłą podróż. Przepłynął 1300 kilometrów przez Bug od granicy białoruskiej, przez Narew, dziką Wisłę, Brdę, kanał Bydgoski, uregulowaną i przeobrażoną Noteć, Wartę, aż do Odry i stąd w górę do Chobieni tradycyjną pychówką. Jak sam pisał o wyprawie: „Bug i Odra, dwie rzeki graniczne, dwa przeciwieństwa. Pierwsza wciąż naturalna, nieprzeobrażona, jedna z ostatnich takich w Europie. Druga zniszczona, zdegradowana, uregulowana, martwa. Chciałem przywieźć Odrze ten budzący się żywioł Dzikiej Rzeki, ofiarować jej symboliczny prezent, nadzieję na lepszą przyszłość.”

Michał Zygmunt – od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem Odry jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, instrumentów produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego, na którym umieszczone są drewniane soczewki umożliwiające nasłuchy przyrody.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat z informacją o wystawie