Ukryte za chmurą, spowite mgłą, kryją się obrazy, jakby rozmyte, trochę tajemnicze, trochę niesamowite.
Tę nostalgiczną twórczość prezentuje grupa amatorek – pasjonatek malarstwa, zrzeszona wokół malarki i mentorki Marty Keler.
Grupę tworzą:
Marysia Baretkowiak: Malować zaczęłam w czasie pandemii. Dokładniej to najpierw w domu rysowałam ołówkiem a następnie – już pod okiem nauczycieli – uczyłam się pracy z farbami, poznawałam ich rodzaje, techniki malarskie.
Większość mojego życia zawodowego spędziłam w biurze księgowości, gdzie ważna była cierpliwość, dokładność i dbałość o szczegóły co chyba pomaga mi w malowaniu.
Małgorzata Biedrońska: Z wykształcenia jestem matematyczką. Na Politechnice Śląskiej uczyłam studentów matematyki, a naukowo zajmowałam się zastosowaniami matematyki w odlewnictwie. Przepracowałam 44 lata. Jeszcze przed przejściem na emeryturę pomyślałam, żeby zająć się malowaniem. I tak też zrobiłam. A teraz uczę się wszystkiego, bo moje pojęcie o malowaniu jest mizerne.
Krystyna Bieńkowska: Jestem nauczycielką języka francuskiego, przez lata pracowałam z młodzieżą gimnazjalną i licealną. Teraz, jako emerytka realizuję swoje niespełnione młodzieńcze aspiracje artystyczne. Malarstwo, rysunek – odkrywam na nowo i cieszę się każdą nową pracą. Bardzo inspirujące zajęcie.
Grażyna Chamerska Świdergoł: Lubię piękno przyrody, piękno w architekturze i lubię odwiedzać muzealne galerie. Najczęściej w życiu rysowałam wzory cząsteczek i związków chemicznych. Dopiero będąc na emeryturze postanowiłam spróbować nauczyć się malować. Jestem takim „Nikiforem”, bo nigdy wcześniej nie rysowałam, ani nie malowałam. Spotykanie się z nietuzinkowymi ludźmi z pasją do malowania przynosi mi wiele radości i chęci do działania na tym polu artystycznym.
Zofia Czech: Nieustająco otaczają nas barwy, kolor i światło . To one budowały moją wyobraźnię , były obecne w mej pracy – urbanistyce i sztuce, która wciąż inspiruje. Dlatego w latach 2007 – 2018 w ramach Art Blaut Academy brałam udział w zajęciach na ASP w Katowicach. Nadal chcę widzieć i rozwijać się kolorowo.
Jolanta Kasztelaniec: Od zawsze interesuję się historią sztuki, szczególnie malarstwem. Malować zaczęłam na emeryturze.
Ewa Kot: Moja przygoda z malarstwem właśnie się rozpoczęła, choć do podjęcia tej decyzji dorastałam długo. Nie żałuję, lubię podejmować nowe wyzwania, wszystkiego uczę się od podstaw co sprawia mi wiele radości i jest wspaniałą przygodą.
Barbara Münzer: Przez lata pracowałam jako nauczycielka w przedszkolu i szkole. W mojej pracy z dziećmi zawsze miałam styczność ze sztuką i kreatywnością. W życiu prywatnym również jako żona i matka. Malowanie to moje hobby. Na taką aktywność znalazłam czas dopiero po przejściu na rentę.
Dostarcza mi to dużo radości, działa terapeutycznie na wszystkie smutki.
Trudności jakie napotykam w malowaniu są wyzwaniem. Chętnie i konsekwentnie szukam sposobów, jak sobie z nimi poradzić. Warsztaty na które uczęszczam są w tej kwestii bardzo pomocne.
Do tego wspaniali, ciekawi ludzie z którymi wymieniamy się doświadczeniami i zawsze czujne, artystyczne oko Marty.
Aleksandra Tęsny: Pracowałam przez wiele lat w Ośrodku Pomocy Społecznej jako pracownik socjalny. Pracowałam w mieście, ale także na terenie gminy wiejskiej, wśród lasów, pól zbóż, maków i słoneczników. Ten ówczesny kontakt z naturą wspominam z wielkim sentymentem.
Zawsze lubiłam rysować, a malarstwem akwarelowym i akrylowym zajęłam się już będąc na emeryturze. Swoją pasję realizuję biorąc udział w różnych zajęciach dla seniorów.
Nad twórczością pań czuwa mentorka Marta Keler – absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom ukończyła w pracowni Malarstwa pod okiem profesora Stanisława Kortyki i w pracowni Mediów Elektronicznych Wojciecha Pukocza. Jest autorką muralu w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem warsztatów artystycznych w założonej przez siebie Fundacji Majstry i Maszkety, współpracuje jako edukatorka z Muzeum w Gliwicach oraz realizuje projekty społeczne, takie jak Festiwal Straszków Śląskich oraz KAAŚ – Kolektyw Artystek i Artystów Śląskich.
Wystawa malarstwa od 5 do 31 maja 2025 r.
Wernisaż wystawy 12 maja 2025 r., godz. 17.00