Baner z informacją o wydarzeniu dla seniorów

W niedzielę, 3 września, park Chopina zamieni się w najpogodniejsze miejsce w mieście. Wszystko za sprawą jubileuszowego X Rodzinnego Pikniku Seniora, na który Miasto Gliwice zaprasza całe rodziny.

To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i międzypokoleniowej zabawy!

W godzinach od 14.00 do 19.00, park Chopina wypełni 60 stanowisk z różnorodnymi atrakcjami.

Zaplanowano 5 stref tematycznych.

• Strefa Kultury i Edukacji – czekać będą animacje i liczne konkursy. Znajdziemy tu ciekawe zajęcia organizowane m.in. przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej, Teatr Miejski czy Fundację Różyczka. Na stoiskach szkolnych będzie można sprawdzić, jak działają roboty edukacyjne lub przeprowadzić doświadczenia naukowe. Coś dla siebie znajdą też fani klocków, gier planszowych i rękodzieła.
  • Strefa Aktywności, czyli gry, zabawy ruchowe, warsztaty taneczno-akrobatyczne i konkursy.
  • Strefa Technologii i Innowacji – o widowiskowe pokazy zadbają m.in. Śląski Yacht Club, przedstawiciele gliwickiej policji, straży miejskiej i straży pożarnej, a Klub Sportów Łączności – podczas warsztatów radiowych – pomoże przetestować łączność w amatorskiej radiostacji.
  • Strefa Seniora skupi członków Klubów Seniora, przedstawicieli dzielnic i miejskich instytucji. Tu fachowcy udzielą informacji z zakresu pomocy finansowej czy ubezpieczeń. Będzie można też uzyskać szczegółowe informacje dotyczące oferty kulturalnej i edukacyjnej dla seniorów.
  • Strefa Zdrowia i Urody – na uczestników czekać będą lekarze specjaliści, dietetycy i fizjoterapeuci. Będzie okazja, by porozmawiać o profilaktyce zdrowia, uzależnieniach, sprawdzić poziom glukozy i ciśnienia, przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, a kobiety w wieku od 50 do 69 lat będą mogły wykonać mammografię (bezpłatne badanie można zrobić raz na dwa lata). Odbędą się warsztaty tematyczne – m.in. dietetyczne i perukarskie. Zaplanowano też zajęcia jogi.

Podczas pikniku nie zabraknie stoisk gastronomicznych i punktu PWiK, gdzie wszyscy spragnieni goście będą mogli spróbować głębinowej wody gliwickiej, serwowanej z saturatora.

Punktem centralnym zabawy będzie scena, na której zaprezentują się gliwickie przedszkolaki, młodzież wraz z zespołami artystycznymi oraz uzdolnieni seniorzy. Do wspólnego śpiewania i tańca uczestników imprezy zachęcą zespoły: Happy Jędrowski Show, Alpina Show oraz Metrum.

Dla seniorów przygotowano coś jeszcze – zanim w parku Chopina rozpocznie się zabawa, najstarsi mieszkańcy naszego miasta będą mogli wziąć udział w paradzie. Zbiórkę zaplanowano o godz. 13.30 przy Domu Tekstylnym Wiechmanna (ul. Zwycięstwa 37), skąd około godz. 13.50 wyruszy korowód do parku Chopina. Idącym seniorom towarzyszyć będzie Orkiestra Dęta z Ostropy, a całość przemarszu ubarwią Mażoretki Pantery Gliwice.

Tegoroczna odsłona Rodzinnego Pikniku Seniora, dzięki zaangażowaniu licznych partnerów, zarówno z Gliwic, jak i innych miast metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej, przybierze charakter ponadregionalny. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Piknik został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Wydarzenie poprowadzą: Agnieszka Strzelczyk i Arkadiusz Wieczorek

• Miejsce: Park Chopina w Gliwicach
  • Termin: 3 września 2023 r., godz. 14.00-19.00

Program X Rodzinnego Pikniku Seniora:

• godz. 13.50 – uroczysty przemarsz Seniorów Aleją Przyjaźni do Parku Chopina z Orkiestrą Dętą z Ostropy i Mażoretkami „Pantery” Gliwice (13.30 zbiórka pod Domem Tekstylnym Weichamnna)
  • godz. 14.00 – inauguracja wydarzenia na „Piknikowej Scenie”
  • godz. 14.30 – część artystyczna –  dzieci
  • godz. 15.00 – część artystyczna – seniorzy
  • godz. 15.30 – część artystyczna – młodzież
  • godz. 16.00 – Happy Jędrowski Show /koncert
  • godz. 17.00 – Alpina Show /koncert
  • godz. 18.00 – Metrum /koncert