Widok na salę i trwa wywiad z panem Zygmuntem autorem zdjęć

Od 20 września aż do końca października 2023 r. w sali wystawowo-konferencyjnej gliwickiej biblioteki prezentowana była wystawa fotografii Michała Zygmunta – muzyka, łowcy dźwięków, społecznika zaangażowanego w sprawy rzek.

Wystawa pt. „Z Bugu na Odrę – drewnianą łódką przez kraj” jest fotograficznym zapisem niezwykłej wyprawy, którą Michał Zygmunt odbył wiosną 2023 roku. W ciągu dwóch miesięcy przepłynął 1300 kilometrów przez Bug od granicy białoruskiej, przez Narew, dziką Wisłę, Brdę, kanał Bydgoski, uregulowaną i przeobrażoną Noteć, Wartę, aż do Odry i stąd w górę do Chobieni tradycyjną pychówką. Jak mówił, wyruszył w podróż po granicznych rzekach, aby na własnej skórze poczuć różnice między nimi. Bug jest jedną z ostatnich naturalnych, nieprzeobrażonych rzek w Europie. Odra z kolei – uregulowana i jednocześnie bardzo mocno zdegradowana. Wyprawa miała być symbolicznym prezentem dla Odry, który znów ma obudzić w niej żywioł Dzikiej Rzeki.

Wystawie towarzyszył wernisaż, który odbył się 28 września. Spotkanie było okazją do wysłuchania relacji ze wspomnianej podróży oraz szansą na poznanie dalszych planów społecznika.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa trwa od 20 września do 31 października 2023 r.
Wernisaż 28 września 2023 r.