Istnieje możliwość wejścia użytkownika z psem na teren Biblioteki.

Użytkownicy odpowiadają za wprowadzone na teren placówki zwierzęta oraz ewentualnie wyrządzone przez nie szkody w bibliotece lub osobom trzecim.

Użytkownicy wprowadzający psy są zobowiązani do:

• zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, z uwzględnieniem następujących zasad:
    • psy należy prowadzić na smyczy,
    • psy przejawiające niekontrolowane zachowania należy prowadzić w kagańcu,
    • nie można pozostawiać psa bez opieki;
  • niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta;
  • zapewnienia, by zwierzęta nie były uciążliwe dla otoczenia.

Użytkownicy mogą zostać wyproszeni przez pracownika Biblioteki w sytuacji, gdy zwierzę będzie zachowywać się w sposób agresywny lub uciążliwy dla innych osób.

Savoir-vivre dla opiekunów psów oraz dobre praktyki dla osób przebywających w przestrzeni publicznej dostępnej dla zwierząt

Jako opiekun psa

• Przygotuj psa na wyjścia w miejsca publiczne, do zamkniętych przestrzeni. Zaplanuj początkowo krótkie wyjście z możliwością opuszczenia danego miejsca, jeśli przebywanie w nim będzie dla psa niekomfortowe.
  • Naucz psa podstawowych zasad posłuszeństwa, by wiedział, czego od niego oczekujesz blisko przy tobie, zajęcia pozycji siedzącej czy leżącej.
  • Przyzwyczaj psa do noszenia kagańca fizjologicznego, który jest wymagany w komunikacji publicznej oraz w niektórych miejscach publicznych.
  • Jesteś prawnie odpowiedzialny za swojego psa, masz obowiązek pokrycia szkód i strat, jakie twój pies wyrządził wobec innych osób, zwierząt czy mienia.
  • Pamiętaj, że przebywacie, Ty i twój pies w przestrzeni publicznej – każdy ma prawo z niej korzystać, a granicą jest strefa komfortu innych i może być ona rozumiana inaczej niż Twoja. Nie każdy czuje się bezpiecznie i miło w obecności psów, więc staraj się zrozumieć odczucia i punkt widzenia innych osób.
  • Jeśli pies wymaga więcej przestrzeni poinformuj o tym obsługę i gości biblioteki. Możesz stosować oznaczenie „The Yellow Dog Project” – żółta wstążka, obroża/szelki, bandana to znak, że twój pies potrzebuje specjalnej przestrzeni i nie powinien być zaczepiany, głaskany ani nagabywany przez innych ludzi i psy.
  • Zawsze sprzątaj odchody po swoim psie. Noś specjalne woreczki, ale także na przykład ręcznik na inne psie wpadki.
  • Zabierz dla psa miskę, wodę (na wypadek gdyby nie była dostępna).
  • Miej przy sobie zaświadczenie o aktualnych szczepieniach – przyda się w razie sytuacji awaryjnej lub jeśli regulamin miejsca wymaga jego okazania.
  • Respektuj zakazy i ograniczenia możliwości wejścia z psem, nie puszczaj psa wolno w miejscach niedozwolonych.
  • Sprawuj kontrolę nad psem. Jeśli jest puszczony wolno, musi reagować na przywołanie. Szanuj prośby innych o zapięcie psa czy niepodchodzenie z nim.

Jako osoba w przestrzeni publicznej, w której mogą przebywać zwierzęta

• Żadne zwierzę nie jest rzeczą i własnością publiczną. Każde zwierzę pozostaje pod opieką swojego opiekuna, a to, że przebywa w takim miejscu, nie oznacza, że chce wchodzić w interakcje z innym człowiekiem czy zwierzęciem.
  • Nigdy nie głaszcz obcego psa. Jeśli chcesz podejść do psa, porozmawiać z jego opiekunem, przywitać się z nimi, zawsze najpierw zapytaj o zgodę opiekuna. Odmowę traktuj jako sygnał dbałości o komfort i bezpieczeństwo Twoje i psa, a nie złą wolę.
  • „The Yellow Dog Project” – jeśli pies jest oznaczony żółtą wstążką, chustką czy bandaną lub ma żółtą obrożę/szelki/smycz z napisem „nie podchodź”, staraj się zapewnić mu dodatkową przestrzeń. Taki pies może być w trakcie szkolenia, terapii behawioralnej lub może mieć problemy zdrowotne i nie powinien być narażany na niekontrolowany kontakt z innymi psami i ludźmi. Nie oznacza to, że stanowi zagrożenie dla otoczenia – takie oznaczenie to jedynie sygnał od opiekuna, że odpowiedzialnie sprawuje opiekę nad swoim psem.
  • Pies jest istotą żywą, odczuwa emocje, ma własne zachowania i potrzeby – uszanuj je, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem psów. Dotyczy to również każdego innego zwierzęcia obecnego ze swoim opiekunem w przestrzeni publicznej.
  • Wszyscy mamy równe prawo do korzystania z przestrzeni publicznej – szanuj poglądy i zachowanie innych, jeśli nie narusza ono przyjętych zasad, zwyczajów i przepisów prawa. Nie musisz być miłośnikiem zwierząt, ale musisz zrozumieć, że tacy są wśród nas.