Prof. Krzysztof Nitsch wykłada w sali, w której wiszą kalendarze.

Za nami cykl spotkań z prof. Krzysztofem Nitschem zorganizowane w ramach trwającej u nas wystawy „Światło w przestrzeni publicznej”. Tematem przewodnim była koncepcja tzw. „żywej wystawy” czyli prezentacja autorskich kalendarzy. Pomysł eksponowania poszczególnych zdjęć rzeźb na kolejnych stronach kalendarzy w swoisty sposób ożywia wystawę, pokazuje znacznie szersze spojrzenie na sztukę, wyznacza pewien rytm i nadaje całości nowy sens. Przeglądając zdjęcia kolejnych kalendarzy dostrzegamy jak ewoluowała droga artysty, jak zmieniało się jego spojrzenie na sztukę, odnajdujemy nowy sens zarówno w prezentowanych cyklach, jak i w pojedynczych dziełach.

Poprzez wystawę kalendarzy chciałbym  pokazać jak można modelować piękne kształty w rzeźbie. Europa coraz częściej pogrąża się w smutku. Potrzeba jej ciepła. Ciepło to powinien przekazywać artysta, dlatego chciałbym tą wystawę pokazać szerszemu gronu – tłumaczył prof. Nitsch.

„Żywa wystawa” jest świetnym uzupełnieniem dużej ekspozycji prezentowanej w sali wystawienniczej Biblioteki Centralnej.