Nietuzinkowe postacie i ich oryginalna twórczość na różnych polach. Sylwetki ludzi goszczących na pierwszych stronach gazet, ale też tych, których istnienie ocalono od zapomnienia. Miejsca będące świadkami epokowych wydarzeń, których historia staje się kluczem do zrozumienia naszej tożsamości.
Tegoroczna, piąta odsłona „Haczyka – gliwickich spotkań literackich” będzie okazją do przyjrzenia się biografiom w szerokim kontekście literackim i artystycznym.
Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy nie tylko o życiorysach wybitnych postaci, które zapisały się w annałach, ale również biografiach miejsc – przestrzeni, miast, krajów, za którymi kryją się, często nieznane szerszej publiczności, fakty. Ponadto postawimy na podkreślenie lokalnej historii. Mobilna gra miejska, historyczne spacery po mieście i spotkanie z historykiem badającym dzieje Gliwic pozwoli mieszkańcom na lepsze poznanie „małej ojczyzny”, a dla dzieci i młodzieży będzie szansą na udział w nieszablonowej lekcji historii.
Na „Biografie (nie)oczywiste” złożą się:
- spotkania autorskie,
- panel dyskusyjny „Jak opisać życie i czytać o miejscach?”,
- dwie wystawy fotografii,
- pokaz filmu połączony ze spotkaniem autorskim,
- warsztaty z animacji poklatkowej, karykatury, pisania dzienników i wspomnień oraz tworzenia fabuł gier na podstawie biografii historycznych,
- rodzinna gra miejska w aplikacji ActionTrack,
- spacery historyczne po Gliwicach,
- spotkanie z badaczem lokalnej historii.
Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
BOHEMA – wystawa fotografii Jeremiego Astaszowa
Wystawa trwa od 16 września do 12 października 2022 r.
Wernisaż 19 września 2022 r., godz. 18.00
BOHEMA to portrety zastane i nieoczywiste polskich artystów, podejrzane obiektywem przez lustro w garderobie, uchylone drzwi, spontaniczne… Na gliwickiej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu zdjęć, które powstały przez kilkanaście lat. Jeremi Astaszow towarzyszył artystom podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach, do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach. Są to dla artystów często chwile bardzo prywatne, pełne skupienia, jednak Jeremiemu udaje w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy.
Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek… Jak mówi sam autor: za jeden z największych sukcesów zawodowych uważa fakt, że nikt go jeszcze nie wyrzucił z aparatem „z backstagu” – bo to właśnie tam… na próbach, w kulisach i garderobach teatr fascynuje go najbardziej.
Prezentowane fotografie są częścią wciąż kontynuowanego cyklu, w ramach dokumentacji fotograficznej Katowickiego Karnawału Komedii.
Jeremi Astaszow – fotograf, operator, właściciel ASTASHOW STUDIO. Kiedy kilkanaście lat temu stało się jasne, że nie zostanie muzykiem, postanowił kupić aparat i wprosić się na staż do „Gazety Wyborczej”. Samouk, zawsze stawiający na fotograficzną intuicję, wierny bressonowskiej zasadzie „decydującego momentu”. Pomimo, iż na co dzień zajmuje się wieloma dziedzinami fotografii i filmowaniem, to z niemalejącą ciekawością i głodem fotografowania powraca w teatralne kulisy. Laureat i zwycięzca największych polskich konkursów fotografii prasowej, m.in.: dwukrotnie Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo, Konkursu Fotografii Teatralnej. Sercem fotoreportażysta. Jako portrecista fotografuje m.in. artystów, osoby publiczne, wykonuje portrety biznesowe, ale także nastrojowe portrety prywatne i rodzinne. Jego autorskie warsztaty fotograficzne ukończyło kilkuset kursantów. Fotograf festiwali Katowicki Karnawał Komedii i Letni Ogród Teatralny. Udokumentował ponad pół tysiąca spektakli teatralnych i kilkadziesiąt koncertów. Sercem i obiektywem związany z katowickim Teatrem Korez, sosnowieckim Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gliwickim Teatrem Miejskim i krakowskim Teatrem Stu.
Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy!
Anna Bikont – spotkanie autorskie
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
20 września 2022 r., godz. 18.00
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z jedną z czołowych polskich reportażystek, Anną Bikont.
Anna Bikont ukończyła psychologię, pracuje jako dziennikarka, reporterka i pisarka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich: „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” – obie powstały we współpracy z Joanną Szczęsną. Za te publikacje autorki otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 roku Bikont wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, którą uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu. Czytelnicy pamiętają także jej głośne i ważne biografie. W 2017 roku ukazała się „Sendlerowa. W ukryciu”, dwa lata później „Jacek” – historia Jacka Kuronia. Pierwsza z nich otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, druga – Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza, tegoroczna, książka to „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.
W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci (10-12 lat)
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
24 września 2022 r., godz. 10.00
Tworzenie animacji poklatkowej to doskonała okazja, aby wypowiedzieć się w dynamicznym medium filmu. Podczas warsztatów prowadzonych przez ekspertów z Poklatkowo, uczestnicy będą mieli okazję do poznania historii filmu animowanego i podstaw jego powstawania. Nauczą się jak budować scenariusz, własnoręcznie wykonają scenografię i bohaterów, a na koniec zanimują wybraną przez siebie opowieść związaną z historią Gliwic.
Warsztat skierowany dla dzieci w wieku 10-12 lat z opiekunami. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – tel. 32 238 26 24, e-mail: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ludwika Włodek – spotkanie autorskie
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
27 września 2022 r., godz. 18.00
Zapraszamy na spotkanie z Ludwiką Włodek, socjolożką i reporterką, adiunktką na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytelnicy znają ją przede wszystkim z książek biograficznych. „Pra. Iwaszkiewiczowie. Opowieść o rodzinie” przez kilka miesięcy nie schodziła z list bestsellerów i była nominowana do kilku ważnych nagród. „Andrzej Mróz. Cudowna, cudowna historia” to z kolei historia legendy, inteligentnego, świetnego wspinacza, który tworzył atmosferę w schronisku na Morskim Oku i aktywnie działał w krakowskim klubie „Pod Jaszczurami”.
Miłośnicy literatury faktu doceniają ogrom pracy, jaki Ludwika Włodek wkłada w przygotowanie każdego reportażu. Potwierdza to ciepły odbiór takich tekstów jak: „Wystarczy przejść przez rzekę” oraz książki „Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji”. Jej najnowsza książka: „Buntowniczki z Afganistanu” to sugestywne, niecodzienne spojrzenie na życie kobiet, ich trudną walkę o niezależność. Ludwika Włodek zna bohaterki swoich reportaży od lat, przyjaźni się z nimi. Udowadnia, że kobieca solidarność nie zna granic.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska, dziennikarka Radia Katowice.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Historia w zdjęciach zaklęta – mobilna gra miejska w aplikacji ActionTrack
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
1 października 2022 r., o godz. 10.00
Jesienny poranek. Ciepłe promienie słońca wpadają przez okno. Ostatni łyk gorącej herbaty i… czas na porządki! Babcia prosi o pomoc – w takich przypadkach się nie odmawia! Zwłaszcza, gdy dodatkową motywacją jest pyszny kawałek ciasta marchewkowego. Na strychu w jej rodzinnym domu znajdujesz stary album. Przyglądając się fotografiom masz nieodparte wrażenie, że rozpoznajesz te miejsca. Wśród nich jest również dość osobliwy portret…
Jak dalej potoczy się ta historia? Jaką rolę w niej odegra tajemnicza postać ze starej fotografii? Staw się na starcie gry i podejmij wyzwanie!
Gracze odbędą wirtualną podróż w przeszłość. Ich celem będzie zdobycie tytułu lokalnego przewodnika. W trakcie rozgrywki będą mieli okazję zapoznać się z historią Gliwic oraz zmierzyć się z szeregiem zadań sprawdzających nie tylko wiedzę ogólną, ale również umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów.
Gra rozpocznie się 1 października o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17. Zapraszamy graczy indywidualnych oraz drużyny (minimum dwuosobowe, z których przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia). Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore) z mobilnym dostępem do Internetu.
Obowiązują zapisy: telefonicznie 32 238 26 24 lub mailowo instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl
Pełny regulamin imprez dostępny jest na stronie.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spacer historyczny
Rynek, fontanna z rzeźbą Neptuna
3 października 2022 r., godz. 10.00 – młodzież/grupa zorganizowana
8 października 2022 r., godz. 10.00 – mieszkańcy
Im bardziej wnikniemy w historię gliwickiej Starówki, tym ciekawsze i zaskakujące fakty wychodzą na światło dzienne. Nic nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać. „Renesansowe” kamieniczki są… powojenne, arkadowe podcienia powstały dzięki uporowi prof. Maurera, a narożny budynek nr 1 z apteką – o dziwo – jest jednym z najstarszych na Rynku!
Rynek w Gliwicach został wytyczony i ukształtowany jako centralny plac miasta w momencie jego lokacji na prawie niemieckim w XIII wieku i, co jest zrozumiałe, na przestrzeni dekad i stuleci wielokrotnie się zmieniał, najczęściej z powodu pożarów. Jednak każdorazowo zabudowa nie naruszała średniowiecznego zarysu ulic i placów. Ostatnia taka wymiana nastąpiła relatywnie niedawno, bo po 1945 roku. I to, co obecnie widzimy, to artystyczna kreacja architekta, dr. inż. Franciszka Maurera. „Repolonizacja” naszego Rynku, czyli dodanie arkad w przyziemiach kamieniczek, miała na celu zaakcentowanie polskości jako antidotum dla przesiedlonych mieszkańców próbujących zapomnieć o koszmarze wojennym. Nie chodziło tu, jak niektórzy mu przypisują, o zgodny z linią partii polityczny podtekst. Trzeba też pamiętać, że w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia obiektów z przełomu XIX i XX wieku (a z tego czasu pochodziła przedwojenna zabudowa Rynku) nie traktowano jako architektury zabytkowej.W efekcie tych prac obecnie na terenie starówki gliwickiej występuje zabudowa z przełomu XIX i XX w. zabudowa oraz obiekty współczesne o charakterze plombowym, stylizowane na historyczne z dominacją cech renesansu.
Ewa Pokorska – Ożóg – miejski konserwator zabytków. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków: w latach 2016 -2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jest także nauczycielem akademickim WST w Katowicach. W 2008 r. otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie popularyzacji i ochrony zabytków. Mieszkańcom Gliwic znana jest jako autorka cykli artykułów poświęconych gliwickim zabytkom i architekturze. Autorka książek Piękno użyteczne oraz Kolory miasta.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Haczyk 2022 – Gliwickie spotkania literackie: Biografie (nie)oczywiste
Przedszkole Miejskie nr 18 w Gliwicach
5 października 2022 r.
W ramach wizyty w Przedszkolu Miejskim nr 18 w Gliwicach, Misie oraz Biedronki wysłuchały baśni pt. „Słowik” Hansa Christiana Andersena. Dla uczczenia tego wspaniałego baśniopisarza, dzień jego urodzin (2 kwietnia) został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.
Przedszkolaki wykonały opaski na głowę z wizerunkiem pięknego słowika i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego z MKiDN pochodzących Z Funduszu Promocji Kultury. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i widzimy się niebawem z kolejnymi grupami w Biblioforum.
Haczyk 2022 – Gliwickie spotkania literackie: Biografie (nie)oczywiste
Filia nr 30
Łabędy, ul. Partyzantów 25
6 października 2022 r., godz. 9.00-12.00
Lekcja biblioteczna dla uczniów klas I-III SP 38, której tematem będzie twórczość Marii Konopnickiej – literackiej patronki 2022 roku.
Łukasz Dębski – spotkanie autorskie
Centrum Sportowo-Kulturalne „Łabędź”, ul. Partyzantów 25
10 października 2022 r., godz. 10.00
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim, poetą, prozaikiem, animatorem kultury, autorem kilkunastu książek dla dzieci i jednej dla dorosłych.
Łukasz Dębski jest zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie pt. „Pisz do Pilcha”. Publikował m.in. w „Misiu” i „Polityce”. Jego teksty tłumaczone były na angielski, niemiecki, rosyjski i czeski. Mieszka i pracuje w Krakowie. W jego kawiarni „Cafe Szafe” można wypić kawę w szafie i przy okazji wziąć udział w spotkaniach literackich. „Cafe Szafe” to również tytuł wydanego w 2006 r. zbioru opowiadań o stałych bywalcach kawiarni. Książka została przetłumaczona na język czeski. Jedno z opowiadań mogli poznać też czytelnicy „Guardiana”. Książki dla dzieci pisze od 2001 roku, to wtedy debiutował zbiorem „Wiórki wiewiórki”. Serca młodych czytelników zdobył serią książek „Pociąg z literkami”. Ciepło przyjęte były również jego młodzieżowe przewodniki po Grecji, Włoszech i Francji. Pisarz jest aktywnym społecznikiem, działa w Fundacji Czas Dzieci. Jest Prezesem Fundacji Burza Mózgów i Dyrektorem Festiwalu Literatury dal Dzieci.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Magdalena Grzebałkowska – spotkanie autorskie
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
10 października 2022 r., godz. 18.00
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, które poprowadzi Agnieszka Strzemińska.
Magdalena Grzebałkowska – polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała biografią ks. Jana Twardowskiego. Autorka bestsellerowych i nagradzanych książek: „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” oraz „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę 1945. Wojna i pokój a w 2022 za książkę Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Precyzyjna dokumentacja, wnikliwa analiza oraz interesujący styl to cechy szczególne wyróżniające twórczość Magdaleny Grzebałkowskiej.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Haczyk – gliwickie spotkania literackie w Biblioforum
Biblioforum, ul. Lipowa 1
14 października 2022 r., godz. 15:00
W ramach Haczyka – gliwickich spotkań literackich, zapraszamy na spotkanie z głośnym czytaniem fragmentu przygód Harry’ego Pottera oraz zajęcia plastyczne inspirowane książkami J.K Rowling.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (osobiście, telefonicznie: 500 550 772 lub mailowo: bf@biblioteka.gliwice.pl)
Warsztaty pisania dzienników i wspomnień
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
15 października 2022 r., godz. 10.00
Zapraszamy na warsztaty podczas których dowiemy się jak ciekawie pisać dla kogoś, jaki wybrać tytuł wspomnień i jak zatrzymać czytelnika przy swojej opowieści. Uczestnicy warsztatów stworzą własne krótkie formy literackie na podstawie wspomnień.
Warsztaty poprowadzi Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator, badacz historii społecznej. Freelancer. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Obecnie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego realizuje cykl „Wyszukaj Klasyka”. Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: tel. 32 238 26 24, e-mail instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl
Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Piękno codzienności – wystawa fotografii krajobrazowej Macieja Goryla
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wystawa czynna od 17 października do 15 listopada 2022 r.
Wernisaż – 24 października 2022, godz. 18:00
Zapraszamy na wystawę fotografii krajobrazowej „Piękno codzienności”, w czasie której w sali wystawowej Biblioteki Centralnej MBP, prezentowane będą prace Macieja Goryla. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 października o godz. 18:00.
Wystawa „Piękno codzienności” to pewnego rodzaju pryzmat naszego życia. W codziennym pędzie wielokrotnie nie dostrzegamy nietuzinkowej chwili czy zjawiska, które tak często zachwycają nas na obrazach, zdjęciach czy w telewizji. A to wszystko co piękne, dzieje się obok nas czy to zwykły wtorek, piątek czy spokojna niedziela. Wystarczy w życiu troszkę zwolnić, zacząć cieszyć się tym co posiadamy, a świat, który nas otacza stanie się o wiele cenniejszy. Nawet ludzie obok nas staną się lepsi. I o to właśnie chodzi autorowi fotografii – aby zarazić ludzi tym spokojem i docenieniem swojego życia, siebie samego i tego co czujemy. Aby nie dać się pędowi życia, zacząć żyć i cieszyć się życiem.
Maciej Goryl przygodę z aparatem rozpoczął w 2010 roku. Fotografuje przyrodę i architekturę, głównie Śląska (w tym rodzinnych Tarnowskich Gór), udowadniając, że dobry kadr znaleźć można wszędzie. Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach m.in. w Tarnowskich Górach, Gliwicach i Katowicach oraz publikowane na łamach magazynu „National Geographic Traveler Polska”.
Wystawa odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – spotkanie autorskie dla dzieci
Filia nr 5, ul. Perkoza 12
18 października 2022 r., godz. 9.00
Zapraszamy najmłodszych czytelników na spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, uznaną autorką książek dla dzieci i popularyzatorką dobrej literatury dziecięcej.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Zwyciężczyni organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za „Stan splątania” otrzymała nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku”, nagrodę literacką „Żółta Ciżemka” przyznawaną przez Bibliotekę Kraków oraz nagrodę w konkursie „Literacka Podróż Hestii”. Ma troje dzieci, mieszka w Gdańsku.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Anna Kamińska – spotkanie autorskie
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
18 października 2022 r., godz. 18:00
Jedną z Patronek roku 2022 została Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
Zapraszamy na spotkanie z autorką bestsellerowej biografii tej wybitnej polskiej himalaistki, Anną Kamińską, które poprowadzi Agnieszka Włoka.
Anna Kamińska – jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, ma też podstawowe wykształcenie muzyczne w klasie wiolonczeli. W swoim literackim dorobku ma bestsellerowe biografie: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” (2017), „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015) oraz „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej” (2019), które ukazały się w Wydawnictwie Literackim. Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” oraz zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010). Laureatka wielu nagród literackich w tym: Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, Bestsellery Empiku, czy Nagrody Literackiej Zakopanego.
Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „W cieniu Everestu” w reżyserii Anny Teresy Pietraszek.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty karykatury z Szymonem Telukiem – dla grupy zorganizowanej
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
19 października 2022 r., godz. 10:00
Zapraszamy na warsztaty karykatury, które poprowadzi Szymon Teluk, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.
Na warsztatach poznamy tajniki zawodu, który wykonuje dziś wielu rysowników, a na przykładzie kilkuset karykatur gwiazd filmu i estrady omówimy krótką historię karykatury. Uczestnicy nauczą się krok po kroku, jak narysować człowieka i pokazać to, co u niego najbardziej wyjątkowe, a następnie wykorzystają wiedzę w praktyce dodając atrybuty podkreślają komizm karykatury. Na koniec, uczestnicy z prowadzącym, stworzą na wielkiej kartce wymyśloną komiczną postać.
Szymon Teluk – rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów. Prowadzi warsztaty, wykłady, pokazy rysowania na żywo, wystawy oraz kursy w zakresie dziedzin, którymi się zajmuję. Projektuje także gry komputerowe. Od 2013 r. pracownik Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu gdzie prowadzi pracownię Komiksu i podstaw ilustracji w ramach której odbywają się kursy i warsztaty poświęcone tej tematyce. Jako ilustrator i autor komiksów pracuje głównie komercyjnie na potrzeby reklamy i stron internetowych, współpracuje także z filmowcami, pisarzami i muzykami. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo. Twórca działającego w całym kraju projektu: “Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury” popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. Pracuje także w Uniwersytecie Zielonogórskim gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, komiksu, ilustracji, rysunku koncepcyjnego i anatomicznego. Współtwórca kierunków studiów: „Komiks i ilustracja z elementami concept art” oraz „Obrazowanie”.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Haczyk – gliwickie spotkania literackie w Biblioforum
Biblioforum, ul. Lipowa 1
27 października 2022 r., godz. 15:00
W ramach Haczyka – gliwickich spotkań literackich, zapraszamy na spotkanie z głośnym czytaniem baśni Andersena oraz zajęcia plastyczne inspirowane baśniami. Przeczytamy: „W poszukiwaniu szczęścia: baśniowa biografia Andersena” (Wioletta Piasecka) oraz „W baśniowym świecie Andersena”.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (osobiście, telefonicznie: 500 550 772 lub mailowo: bf@biblioteka.gliwice.pl)
Historia Gliwic – spotkanie z Bogusławem Traczem
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
27 października 2022 r., godz. 18:00
Zapraszamy na spotkanie z dr. Bogusławem Traczem, autorem książki „Gliwice. Biografia miasta”, wydanej przez Muzeum w Gliwicach. Publikacja cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników, uznaniem historyków i krytyków literackich oraz otrzymała główną nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego jako wydawnictwo muzealne w ramach konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii Wydawnictwa. Ta niezwykła publikacja to nie tylko historia miasta od pradziejów aż po początek XXI w., ale także – a może przede wszystkim – refleksja o „węzłach pamięci”, które przesądziły o kierunkach rozwoju Gliwic, charakterze miasta i zmianach mających konsekwencje we współczesności.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jak opisać życie i czytać o miejscach – panel dyskusyjny
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
4 listopada 2022 r., godz. 18.00
Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Sulej, Moniki Śliwińskiej oraz Marcela Woźniaka. Zaproszeni goście opowiedzą o procesie twórczym, zastanowią się, czy zadaniem biografa jest obalanie mitów i burzenie pomników, jaki udział w biografii ma fikcja literacka, w jaki sposób w tekstach kultury pisze się o przestrzeniach oraz jaki wpływ na kształtowanie się tego typu literatury mają blogi i media społecznościowe.
KAROLINA SULEJ – pisarka, reporterka i antropolożka. Wśród jej pisarskich zainteresowań jest moda. Przygląda się jej jednak w nieoczywisty sposób. Efektem tych obserwacji są m.in. książki: „Rzeczy osobiste – opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz jej druga część „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”. Polskim czytelnikom znany jest również zbiór jej reportaży o polskiej modzie po 1990 roku: „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” oraz książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Na jej podstawie w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Jej ostatnia książka „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm” poświęconą jest kobietom zmieniającym polską kulturę seksualną po 90. roku. Wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program o książkach i czytelnictwie „Barłóg Literacki”. Regularnie prowadzi warsztaty z rozumienia mody, pisania o modzie z tworzenia wywiadów i reportaży oraz reportaży podróżniczych.
Jest finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, laureatką Ołówka Moczarskiego. Była także nominowana do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas.
MONIKA ŚLIWIŃSKA – pisarka i redaktorka. Monika Śliwińska związana jest z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Debiutowała w 2014 r. książką „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”. Z tej historii oraz z pogłębionej biografii Stanisława Wyspiańskiego („Wyspiański. Dopóki starczy życia”) narodziła się jej ostatnia książka pt. „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”. Jak sama mówi: „Każdy, nawet najdrobniejszy element biografii odkryty i utrwalony zwraca tożsamość moim bohaterkom”. Jest laureatką Nagrody KLIO III stopnia w kategorii autorskiej oraz finalistką Nagrody Literackiej Nike 2021.
MARCEL WOŹNIAK – pisarz i scenarzysta. Polscy miłośnicy literatury znają go przede wszystkim z kryminałów: „Powtórka”, „Mgnienie” i „Otchłań” a także z licznych opowiadań, które ukazały się w antologiach Balladyna czy Seryjni mordercy. W tym roku do rąk czytelników trafiła jego powieść „Egzekutor”. W dorobku Marcela Woźniaka znajdują się również książki non fiction: „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” oraz „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Pisarz jest absolwentem kursu Adaptacji Scenariuszowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze scenariusze do seriali i filmów dokumentalnych. W przeszłości – dziennikarz Radia PLUS oraz rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST. W młodości – lider zespołów rockowych KOSMODROM i SITELIGHT. W wolnym czasie całą swoją uwagę poświęca Robertowi Kubicy, piłce nożnej, szachom i podróżom.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Filip Springer – spotkanie autorskie
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
15 listopada 2022 r., godz. 18.00
Zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem – pisarzem i fotografem, autorem wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in.: Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone.
Filip Springer jest stypendystą Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i jego kontynuacji w postaci Miedzianki Po Drodze. W 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Włoka.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.