Baner z informacją o wydarzeniu – wieczór poezji
Kiedy: 19.02.2024 | godz. 17:00

Zapraszamy na wspomnieniowy wieczór poezji Marty Maliszewskiej.

Marta Maliszewska urodziła się 27 lipca 1982 r. w Gliwicach.

Tańczyła i śpiewała w zespołach dziecięcych „Gwar”, „Rytm”, „Baj-Baj”. W szkole podstawowej śpiewała jako solistka. W wieku 13 lat miała pierwszą audycję radiową w radio „Puls” p.t. „Pamiętniki mojej mamy”. Wtedy też zaczęła zajmować się twórczym pisaniem. W czasie nauki w liceum współpracowała z radiem „Puls”. Rozpoczęła nagranie własnej płyty. W tym okresie dodatkowo zaczęła pracować w programie „Starszy Brat, Starsza Siostra” jako wolontariuszka. Została wyróżniona za pracę zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i do Sejmu, gdzie przemawiała dla prasy, radia i telewizji ogólnopolskiej. Prowadziła także warsztaty literackie dla młodzieży. Efektem tej pracy były wydawane tomiki poezji młodzieżowej. Śpiewała w Opolskim Studio Piosenki. Podczas studiów wzięła udział programie „Work and travel” i w  czerwcu 2006 r. poleciała do Nowego Jorku, w którym się zakochała. W lutym 2007 r. miała rozpocząć praktykę w Barrow Street Theatre w Nowym Jorku. Odeszła nagle i nieoczekiwanie 31 stycznia 2007 roku. Zostawiła po sobie ponad 500 wierszy, sztukę, opowiadania, piękne pamiętniki, piosenki, nagrania z koncertów i miłość, jaką obdarzała każdego człowieka.

W lipcu 2009 roku dwa tomiki wierszy: „Być razem z gwiazdami” i „Nowe oblicze życia” zostały przyjęte do biblioteki Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, dzięki staraniom pani profesor Anny Frajlich-Zając. Film „Odmienione życie” zrealizowany na podstawie sztuki został laureatem w konkursie filmowym w Katowicach. Był wyświetlony w kinie Kosmos.