Marcowe Forum Poezji będzie wyjątkowe z kilku powodów. Naszymi specjalnymi gośćmi będą: poeci Jakub Kornhauser i Juliusz Pielichowski. Nieprzypadkowa jest też data spotkania, 21 marca obchodzimy bowiem Światowy Dzień Poezji. Jest to jednocześnie czwarta rocznica śmierci Adama Zagajewskiego, poety, prozaika, eseisty i tłumacza. To o jego twórczości będą rozmawiać nasi goście.
Adam Zagajewski pochodził ze Lwowa. Po II wojnie światowej jego rodzina zmuszona była szukać innego miejsca pobytu. Osiedlili się w Gliwicach, to tu przyszły pisarz spędził dzieciństwo. Zagajewski był reprezentantem Nowej Fali. W 1974 r. wspólnie z Julianem Kornhauserem opublikował przełomową książkę „Świat nie przedstawiony”, która była wyrazistą analizą polskiej literatury lat 60. i 70. Jako poeta debiutował w 1967 r. wierszem „Muzyka”, który ukazał się na łamach „Życia Literackiego”. Pisał białe, klasycyzujące, wyraziste wiersze, doceniane przez czytelników i krytyków. Był laureatem wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, w tym Neustadt (2004 r.) i „Zhongkun” (2014 r.), zwanymi małym Noblem. Był polskim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.
Jakie wspomnienia o poecie zachował Jakub Kornhauser? Czy zgadza się ze słowami Zagajewskiego, który pisał: „Poezja jest mało popularna, / (nie klika się)”? Czy dziś wiersze są tylko dla wybranych czytelników? Jak w XXI wieku czytać poezję? Czy aktualne są postulaty, o które kiedyś upominał się Zagajewski, mówiące że poezja powinna bezpośrednio wpływać na życie czytającego i przekazywać treści bez pustych słów, frazesów?
Zapraszamy do posłuchania rozmowy i interpretacji wierszy Adama Zagajewskiego w wykonaniu Jolanty Olszewskiej, aktorki związanej z Teatrem Miejskim w Gliwicach.