Baner z informacją o wystawie
Szczegóły wystawy
26.01.2024 - 29.02.2024

Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej. Krzysztof Nitsch. Rzeźbiarz – wystawa jubileuszowa

W sali wystawienniczej Biblioteki Centralnej trwa ekspozycja prac prof. Krzysztofa Nitscha „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” Oprócz rzeźb gromadzi ona medale, plakaty prac, autorskie kalendarze i płaskorzeźbę. Wystawę można oglądać do końca lutego.

Poza wystawą prac artysty zapraszamy na trzy specjalne spotkania z autorem prac:

12 lutego – „Żywa wystawa” – spotkanie z prof. Krzysztofem Nitschem wokół ekspozycji jego autorskich kalendarzy. Prace te, zawsze publikowane w limitowanej edycji, są wyjątkową opowieścią o drodze artystycznej rzeźbiarza, jej ewolucji.
19 lutego – kameralne oprowadzanie po wystawie, rozmowy z twórcą.
26 lutego – wykład prof. Nitscha „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej”.

Wszystkie spotkania rozpoczynamy o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Krzysztof Nitsch – wybitny polski artysta rzeźbiarz i medalier, znany w kraju i zagranicą. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1983-2019 założył i prowadził tu samodzielnie Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich – Odlewnictwo w Metalach. Jego studenci odnosili znaczące sukcesy w międzyuczelnianych, ogólnopolskich warsztatach i innych formach działalności artystycznej. Od 1970 r. artysta jest związany z Odlewnią Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych – GZUT.

Na dorobek artystyczny prof. Krzysztofa Nitscha składa się udział w ponad 300 wystawach i 100 otrzymanych nagród. Jego prace podziwiano m.in. w: Japonii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Włoszech, Francji, USA, Słowacji. Małe formy rzeźbiarskie i medale Profesora znajdują się w licznych zbiorach na terenie Polski i zagranicą. Wśród jego znakomitych prac są także duże rzeźby pomnikowe, np. w Szwajcarii, Krakowie, Mikołowie, Zabrzu.

Dla miasta Gliwice Krzysztof Nitsch zrealizował 50 obiektów artystycznych od medali poprzez medaliony, płaskorzeźby, tablice okolicznościowe, małe formy rzeźbiarskie, kompozycje rzeźbiarskie po monumentalne pomniki.
Jest kawalerem wielu odznaczeń państwowych, m.in. Złotego Medalu Gloria Artis (2018 r.), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polskie (2021 r.). Jest Honorowym Obywatelem Gliwic (2009 r.), Honorowym Obywatelem Miasta Zabrze (2022 r.), został także uhonorowany odznaką Honoris Gratia Miasta Krakowa (2010 r.)

Wystawa twórczości profesora Krzysztofa Nitscha przygotowana została z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, 55-lecia praktyki zawodowej w GZUT oraz 75. rocznicy urodzin artysty.

Wystawa trwa od 26 stycznia do 29 lutego 2023 r.
Uwaga! 26 stycznia wystawę można oglądać w godz. 8.00 do 15.00

Do fotorelacji wernisażu wystawy z udziałem prof. Krzysztofem Nitschem

Plakat z informacją o wystawie