IBUK.PL
CZYTELNIA INTERNETOWA

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
w ramach konsorcjum Śląskich Bibliotek Publicznych
posiada dostęp do
2243 publikacji elektronicznych na platformie IBUK LIBRA.

Elektroniczny księgozbiór dotyczy: medycyny, nauk humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych, ekonomii, prawa, sportu, teologii. Dla uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych przygotowano również wybrane podręczniki, lektury szkolne, poradniki, leksykony, słowniki i kompendia.

Poza tym wśród e-książek znajdują się publikacje z zakresu literatury faktu i literatury pięknej. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Podczas wizyty w bibliotece każdy użytkownik może otrzymać kod do zdalnego dostępu, który należy podać podczas pierwszej rejestracji na stronie libra.ibuk.pl. Po założeniu konta myIBUK czytelnik może pracować w dowolny sposób z tekstem książki, może tworzyć zakładki, notatki, wirtualną półkę ulubionych tytułów, bibliografię itp. Aplikacja umożliwia logowanie się za pośrednictwem konta Facebook oraz Google, a także udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów.

Uwaga! Czytelnicy, którzy byli już użytkownikami serwisu IBUK LIBRA i otrzymali przed dniem 28 października 2014 roku od MBP w Gliwicach bezpłatny PIN do logowania, mogli korzystać z dostępu do elektronicznych książek tylko do tego dnia. Po tym terminie dotychczasowy PIN nie będzie mógł być używany. Osoby zainteresowane dalszym korzystaniem z wirtualnej czytelni prosimy o zgłoszenie się po nowy PIN do placówek naszej biblioteki, lub przesłanie zapotrzebowania przy pomocy formularza na stronie internetowej „LOGIN DO IBUKA„.

„Bogactwo i różnorodność tytułów oferowanych książek elektronicznych z pewnością zachęci wielu miłośników mobilnego czytania.” NOWE FUNKCJE.

Zapraszamy do korzystania z bazy IBUK.PL

 

Więcej informacji o tym, jak korzystać z serwisu znajduje się w działach POMOC oraz FAQ.


Nieodpłatnie z ibuka można skorzystać w następujących filiach biblioteki:

 • Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
 • F1, Pl. Inwalidów Wojennych 1
 • F5, ul Perkoza 12
 • F7, ul Junaków 4
 • F11, ul. Bł. Czesława 24
 • F13, ul. Paderewskiego 56
 • F15, ul. Piastowska 3
 • F16, ul. Przedwiośnie 2
 • F17, ul. Spółdzielcza 33 a
 • F20, ul. Bernardyńska 2
 • F21, ul. Syriusza 30
 • F22, ul. Spacerowa 6
 • F23, ul. Sopocka 2
 • F24, ul. Architektów 109
 • F25, pl. Jaśminu 20
 • F30, ul. Partyzantów 25

Poza tym w wymienionych placówkach są do odbioru hasła do zdalnego logowania, aby mogli Państwo korzystać z oferty z komputerów domowych.


IBUK LIBRA – INFORMACJE TECHNICZNE

Konfiguracja sprzętowa i wymagane oprogramowanie

Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTLM5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari, jak również przeglądarkę Internet Explorer od wersji 10 i wyżej. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.

Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecamy 2Mbps). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).

Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Konfiguracja sieci powinna zezwalać na łączenie się z serwisem facebook.com oraz google.com. Jeżeli konfiguracja sieci uniemożliwia dostęp do domeny facebook.com oraz google.com, to funkcje aplikacji myIBUK wykorzystujące te serwisy nie będą dostępne.

Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5″, działających pod kontrolą systemu Android w wersji min 4 oraz iOS min. 5.1.

Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store.

Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z serwisu.

 


 

Zgłoś się po login do IBUKA

 

 

Proszę podać dane adresowe:

 


  * - oznacza pola wymagane.