Baner z informacją o wieczorze poezji
Szczegóły wydarzenia
Kiedy: 2.04.2025 | godz. 17:00

Marta Maliszewska ur. 27 lipca 1982 r. w Gliwicach. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w wieku trzech lat, śpiewając w Zespole Estradowym „Talizman” przy Klubie Garnizonowym w Gliwicach. Tańczyła i śpiewała w zespołach dziecięcych „Gwar”, „Rytm”, „Baj- Baj”. W szkole podstawowej śpiewała jako solistka. W wieku 13 lat miała pierwszą audycję radiową w radio „Puls” p.t. „Pamiętniki mojej mamy”. Wtedy też zaczęła zajmować się twórczym pisaniem. W czasie nauki w liceum współpracowała z radiem „Plus”. Rozpoczęła nagranie własnej płyty. W tym okresie dodatkowo zaczęła pracować w programie „Starszy Brat, Starsza Siostra” jako wolontariuszka. Została wyróżniona za pracę zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i do Sejmu, gdzie przemawiała dla prasy, radia i telewizji ogólnopolskiej. Prowadziła także warsztaty literackie dla młodzieży. Efektem tej pracy były wydawane tomiki poezji młodzieżowej. Śpiewała w Opolskim Studio Piosenki. Na studiach, Zaliczając ostatni semestr, postanowiła wziąć udział w studenckim programie „Work and travel” i w czerwcu 2006 r. poleciała do Nowego Jorku, w którym się zakochała. Miała już załatwioną praktykę w Barrow Street Theatre w Nowym Jorku, którą miała rozpocząć w lutym 2007 r. Przygotowywała się do odlotu. Odeszła nagle i nieoczekiwanie 31.01.2007 roku. Zostawiła po sobie ponad 500 wierszy, sztukę, opowiadania, piękne pamiętniki, piosenki, nagrania z koncertów i miłość, jaką obdarzała każdego człowieka.

W lipcu 2009 roku dwa tomiki wierszy: „Być razem z gwiazdami” i „Nowe oblicze życia” zostały przyjęte do biblioteki Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, dzięki staraniom pani profesor Anny Frajlich-Zając.

Film „Odmienione życie” zrealizowany na podstawie sztuki został laureatem w konkursie filmowym w Katowicach. Był wyświetlony w kinie Kosmos.
Filia 5 serdecznie zaprasza wszystkich na wieczór poezji „Wspomnienie o Marcie Maliszewskiej”.