W maju wracamy do tematu kobiet w filozofii i filozofowania o kobietach. Tym razem skupimy się jednak na polskich przedstawicielkach tej dziedziny nauki. Przywołamy klasyczną autorkę polskiego feminizmu Jolantę Brach-Czainę.
Znany (i wymowny) jest oryginalny sposób w jaki się przedstawiała: „Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki”. Podkreślanie kobiecego rodowodu było dla niej szczególnie ważne. Jej najgłośniejszy esej: „Szczeliny istnienia” zyskał miano „biblii feminizmu”. To poetycko-filozoficzny opis (nad)zwyczajnej codzienności, codzienności, która w ujęciu Brach-Czainy ma wymiar metafizyczny i egzystencjonalny. Jej znakomitym uzupełnieniem są „Błony umysłu” – doskonale wpisujące się w nurt filozofii istnienia.
Temat kobiet w filozofii wzbogacimy o perspektywę Agnieszki Graff (autorki Świata bez kobiet” i „Matki feministki”) i Magdaleny Środy (znana m.in. z książek: „Kobiety i władza” czy „Etyki dla myślących”).
Gościnią specjalną Koła Filozoficznego będzie Małgorzata Tkacz-Janik, kulturoznawczyni, pasjonatka historii lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet (herstorii). Spotkanie poprowadzi Dagmara Kwitek, filozofka i wolontariuszka.