Nazwa projektu: Zwierzyniec Pana Ludwika. Wiersze Ludwika  Jerzego Kerna. Na literach Z i L są zwierzęta: małpa, zebra i alpaka

Powiedział mi kiedyś mój tata
I miał, jak się zdaje, rację,
Że największym wynalazcą
Wszechświata był ten,
Co wynalazł Wakacje.

J.L. Kern „Wynalazek na piątkę z plusem”

Ze świecą można szukać drugiego takiego pisarza, który z lekkością i humorem charakterystycznymi dla Ludwika Jerzego Kerna potrafiłby opisać prozaiczne przedmioty czy czynności. Jego zabawne, mądre, ironiczne i pouczające teksty nie zestarzały się mimo upływu czasu, a miłość i szacunek dla zwierząt, którymi są przesycone, wpisują się we współczesne trendy w literaturze dziecięcej. Wspomniany poeta w tym roku obchodzi 100. rocznicę urodzin i z tej właśnie okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do zapoznania się z jego twórczością.

Do końca września 2020 r. na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.gliwice.pl będą prezentowane wiersze o zwierzętach autorstwa L. J. Kerna w interpretacji bibliotekarzy. Wszystkich chętnych zapraszamy również do wzięcia udziału w specjalnym wakacyjnym wyzwaniu. Zadaniem jego uczestników będzie stworzenie „Zwierzyńca pana Ludwika” – plastycznej ilustracji do zaprezentowanych utworów.

Ludwik Jerzy Kern (1920 – 2010) – poeta, dziennikarz, satyryk, autor tekstów piosenek oraz książek dziecięcych. Stworzył słowa wielu ponadczasowych przebojów, z których wiele stało się przebojami znanymi kilku pokoleniom m.in. „Nie bądź taki szybki Bill” czy „Cicha woda”. Do jego najbardziej znanych dzieł należą również utwory dla dzieci, które publikował m.in. w tygodnikach „Płomyk” i „Płomyczek”.
Zdobył wiele nagród i wyróżnień: m. in.  Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1976, 1979), Nagrodę Literacką m. Krakowa (1977), nagrodę rzymskiego miesięcznika „Scena Illustrata” – Premio Internazionale „Il miglioridell anno” (1986) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2008). Ponadto został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980, 1998) oraz Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2007).