„Może wariaci to tacy ludzie, którzy wszystko widzą tak, jak jest, tylko udało im się znaleźć sposób, żeby z tym żyć.”
William Wharton, twórca na którym skupimy uwagę podczas majowego spotkania Klubu, debiutował w 1979 r. książką „Ptasiek”.
Kim jest tytułowy bohater? To outsider, któremu bliższy jest świat ptaków, niż ludzi. Skrzydlaci przyjaciele fascynują go do tego stopnia, że stara się z nimi porozumieć, podejmuje też próby latania. W swój świat coraz śmielej wciąga Ala, swojego przyjaciela.
„Ptasiek” to powieść wielopłaszczyznowa, studium przyjaźni poddanej najcięższej próbie, ale też swoista podróż przez złożoność psychiki głównego bohatera, eksploracja traumy wojennej, w końcu – medytacja nad naturą wolności i odmienności. Wharton nie udziela łatwych odpowiedzi, nie osądza. To nam, czytelnikom, zostawia szerokie pole do interpretacji.
Podczas najbliższego spotkania MKC zastanowimy się jaką rolę odgrywa w powieści symbolika ornitologiczna i jakie ma znaczenie dla psychiki bohaterów? Jak doświadczenia wojenne kształtują relacje interpersonalne postaci? Czy dziś o przesłaniu książki możemy powiedzieć, że ma charakter uniwersalny?