Baner z informacją o koncercie
Szczegóły wydarzenia
Kiedy: 27.03.2025 | godz. 18:00

Obchodzony w marcu Światowy Dzień Poezji chcemy uczcić wielowymiarowo. Dlatego zapraszamy na koncert poezji śpiewanej. Usłyszymy aranżacje trzech artystów: Grzegorza Paczkowskiego, Grzegorza Grunwalda i Janusza „Swosza” Swoszowskiego.

 

Grzegorz Paczkowski – jest wykonawcą z nurtu piosenki autorskiej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach studenckich, klubokawiarniach, szkołach, muzeach czy bibliotekach. Koncertował w wielu miastach Polski. Uczestniczył również w przeglądach poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016). Jak twierdzi, pisze aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę, których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, bo to w miarę bezpieczny sposób na odreagowanie wewnętrznych niepokojów. W kwestii wykonawczej pozostaje wierny tradycyjnej formie pieśni na głos i gitarę. W maju 2019 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Znak Niepokoju”.

 

Grzegorz Grunwald – pisze teksty, komponuje muzykę, śpiewa, gra na gitarze. Prezentuje głównie piosenkę autorską, w której liryzm tekstów łączy się w unikalny sposób z akompaniamentem gitary. Laureat licznych nagród i wyróżnień festiwali piosenki poetyckiej w całym kraju, m.in. I nagrody na „Wrzosowisku” w Kędzierzynie-Koźlu (2015), 3 nagrody podczas FPP „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu (2017), a także 2 nagrody w konkursie Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy sentymentalne” (2018) oraz licznych wyróżnień. W dorobku posiada wydaną w lipcu 2017 roku autorską płytę „Mój przyjaciel cień” oraz płytę „Pielgrzym” do wierszy Cypriana Kamila Norwida z 2019 roku.. Oprócz własnych piosenek, które stanowią główną część jego repertuaru, wykonuje także – we własnym opracowaniu – utwory innych autorów i kompozytorów, będące dziś klasyką gatunku.

 

Janusz Swosza – Swoszowski – człowiek będący ucieleśnieniem porzekadła: „Młodość przychodzi z wiekiem”. Animator kultury i zblazowanych artystów mający zawsze w kieszeni garść pomysłów na lepsze jutro. Spiritus movens „Winnicy pod Gliwicami” – nieformalnej, otwartej grupy twórców – kompozytorów, tekściarzy, poetów. Jego piosenki to jedyne w swoim rodzaju opowieści, które kojarzą mi się ze starymi, czarno-białymi fotografiami, w których zaklęty jest klimat, jakiego próżno szukać w dzisiejszym świecie.

Andrzej Gawęda pisał o nim: Trudno go przypisać do jakiegoś jednego gatunku. Jest uniwersalny i w swoim repertuarze ma zarówno stylowe utwory w klimatach epoki jazzu nowoorleańskiego,  nastrojowe bossanovy, jak i żartobliwe piosenki opowiadające o meandrach życia codziennego.

 

Plakat z informacją o koncercie